Aktualności

Podczas zakupów bądźmy czujni, nie dajmy się kieszonkowcom

Data publikacji 19.06.2019

Nie od dziś wiemy, że dla kieszonkowców markety i targowiska są doskonałym miejscem do działania. Tłok i zaaferowanie tworzą sprzyjające im warunki. Kiedy nasza uwaga jest skupiona na zakupach, kieszonkowcy mogą to wykorzystać. W ostatnim czasie, w taki sposób dwie mieszkanki Brzegu straciły dokumenty i pieniądze. Apelujemy o czujność podczas codziennych zakupów, pilnowanie swoich pieniędzy, dokumentów i cennych przedmiotów.

Do tego zdarzenia doszło kilka dni temu w jednym z marketów w mieście. To wtedy do brzeskich policjantów zgłosiła się poszkodowana. Z relacji kobiety wynika, że złodziej najprawdopodobniej wykorzystał chwilę nieuwagi i z torebki skradł jej portfel. Mieszkanka Brzegu w ten sposób straciła dokumenty wraz z pieniędzmi, a straty to blisko 500 zł. Do podobnej kradzieży doszło w minionym tygodniu na miejskim targowisku. Wówczas poszkodowana straciła telefon komórkowy, pieniądze i dokumenty.

Aby nie stać się ofiarą kieszonkowców, nawet podczas codziennych zajęć nie możemy tracić czujności i musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.
  • Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów
  • Nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.
  • Nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią. Kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary. Zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne.
  • Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp.
  • Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.

Pamiętajmy, że podczas zakupów  nasze bezpieczeństwo przede wszystkim zależy od nas samych. To my musimy pilnować naszych torebek i portfeli. Kieszonkowcy tylko czekają na dobrą okazję – naszą nieuwagę, otwartą torebkę czy pozostawiony na półce sklepowej portfel. Bądźmy sprytniejsi od złodziei i stosujmy się do tych kilku podstawowych zasad!

Powrót na górę strony