Aktualności

Akademia Bezpieczeństwa zawitała do Turzy

Data publikacji 10.06.2019

Policjanci z Olesna włączyli się w akcje Fundacji PZU - Akademia Bezpieczeństwa. Celem akcji było zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży o współczesnych zagrożeniach oraz właściwego zachowania wobec nich, czyli edukacja w zakresie bezpieczeństwa.

Podczas AKADEMII BEZPIECZEŃSTWA na dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Turzy czekały liczne atrakcję. Zajęcia były prowadzone osobno dla klas I-III oraz IV-VIII w specjalnych strefach tematycznych: teatru, bezpiecznego ruchu, bezpiecznego dorastania oraz pierwszej pomocy. To poprzez zabawę dzieci najchętniej się uczą. Dlatego były inscenizacje teatralne, quizy, tory przeszkód i miasteczko ruchu drogowego.

Strefa bezpiecznego dorastania i bezpiecznego ruchu to miejsca gdzie zajęcia z uczniami prowadzili policjanci. W pierwszej policjant profilaktyk przeprowadził pogadankę z pokazem multimedialnym o zagrożeniach z jakimi można się spotkać podczas surfowania w wirtualnym świecie. Przestrzegał przed nawiązywaniem znajomości tą drogą oraz o konsekwencjach spędzania wielu godzin na grach komputerowych. Przypomniał również o tym że publikowanie zdjęć kolegów, naśmiewanie i obrażanie w sieci jest niedopuszczalne. Agresja i tzw. „hejt” to czyny zabronione, ale przede wszystkim zachowania, które mogą wyrządzić sporo krzywdy drugiej osobie.

Druga strefa – to bezpieczny ruch, którego jednym z elementów było miasteczko ruchu drogowego. Tutaj dzieci i młodzież pod czujnym okiem policjantów drogówki mogły sprawdzić swoje praktyczne umiejętności jazdy na rowerze i zweryfikować wiedzę o przepisach drogowych. Rowerzyści pokonywali miejską trasę na której napotykali różne znaki drogowe poziome i pionowe, skrzyżowania i sygnalizatory świetlne . Funkcjonariusze korygowali ewentualne błędy oraz informowali jak prawidłowo, a przede wszystkim bezpiecznie poruszać się jednośladem.

Dużo adrenaliny dostarczał wszystkim symulator dachowania. Nikt nie miał żadnych wątpliwości, że prawidłowo ustawione i zapięte pasy bezpieczeństwa mogą uratować nas przed obrażeniami.

 • Policjant profilaktyk prowadzi pogadankę z uczniami szkoły w Turzy na temat bezpiecznego korzystania z internetu.
 • uczeń pokonuje slalomem pachołki w założonych "alkogoglach"
 • Dziewczynka na rowerze pokonuje przeszkodę. Asekuruję ją pracownik Akademii Bezpieczeństwa.
 • Policjant prowadzi pogadankę na temat zagrożeń w internecie. W tle wyświetlony slajd "poznaj bezpieczny internet".
 • Policjanci ruchu drogowego omawiają z uczniami jak poruszać się po trasie toru przeszkód
 • Policjanci ruchu drogowego zadają dzieciom pytania dotyczące bezpiecznego poruszania się rowerem. Dzieci podnoszą ręce zgłaszając się do odpowiedzi.
 • Policjant zajmujący się profilaktyką społeczną prowadzi pogadankę na temat przemocy w internecie. Dzieci oglądają wyświetlony na tablicy interaktywnej slajd.
 • Policjanci drogówki omawiają z dziećmi znaki drogowe. ustąp pierwszeństwa przejazdu oraz skrzyżowanie o ruchu okrężnym.
 • Dzieci stoją obok symulatora dachowania. Instruktor z akademii bezpieczeństwa pochyla auto na lewy bok. W tle policyjny radiowóz.
 • Dzieci na rowerach jeżdżą po miasteczku ruchu drogowego. Piesi czekają na zmianę światła przed przejściem dla pieszych.
 • Policjanci drogówki udzielają wskazówek dzieciom na rowerach jak bezpiecznie poruszać się rowerem po miasteczku ruchu drogowego.
 • Instruktor akademii bezpieczeństwa układa ręce ucznia na klatce piersiowej fantoma. Obok dziewczynka uciska klatkę piersiową drugiego fantoma.
Powrót na górę strony