Aktualności

Opolska drużyna rowerowa już w akcji

Data publikacji 31.05.2019

Policjanci rozpoczęli już sezon rowerowy. Teraz to nie tylko patrole piesze czy służba z wykorzystaniem radiowozów, ale również mundurowi na jednośladach dbają o nasze bezpieczeństwo. Taka forma pełnienia służby sprawdza się na Opolszczyźnie już od kilku lat. W zaułkach osiedli, w parkach, nad rzekami czy w innych trudno dostępnych terenach sprawdzają się w stu procentach.

Zadaniem policyjnej grupy rowerowej jest patrolowanie miejsc, gdzie radiowóz nie może wjechać, a patrol pieszy dotrze nieco później. Najczęściej można ich spotkać na obszarach rekreacyjnych i turystycznych w parkach, na szlakach pieszych i rowerowych.

W skład sezonowego zespołu rowerowego wchodzi 8 funkcjonariuszy z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Opolu. Swoją 4 osobową drużynę ma również jednostka z Kędzierzyna - Koźla. Patrole głównie wykorzystywane są na terenie większych miast naszego województwa, jak również w zależności od zaistniałej sytuacji oraz przewidywanego zagrożenia, mogą być kierowane na teren innych jednostek naszego regionu.

W województwie opolskim drużyna rowerowa powstała w 2007 roku. Została utworzona po to, by dbać o bezpieczeństwo i porządek publiczny, zapobiegać przestępstwom i wykroczeniom, ścigać ich sprawców oraz objąć szczególnym nadzorem tereny rekreacyjne, parki oraz osiedla mieszkaniowe. Podczas służby dziennie pokonują od 50 do nawet 80 kilometrów. To prawdziwi pasjonaci jednośladów. Nierzadko mają jeszcze chęć pojeździć po służbie. W tym roku można ich spotkać od 1 maja do końca września.

Oprócz działań prewencyjnych rowerowe patrole są wykorzystywane również w działaniach kryminalnych. Patrole rowerowe sprawdzają się bowiem w gęstej zabudowie, na osiedlach mieszkaniowych, gdzie trzeba szybko dotrzeć do zgłoszonych przypadków kradzieży, rozbojów czy pobić.

  • policjanci jadą jezdnią jeden za drugim na rowerach
  • policjanci jada jeden za drugim na rowerach wzdłuż  ścieżki rowerowej w parku
  • policjanci z drużyny rowerowej stoją obok siebie, jeden z nich poprawia swoją sakwę na rowerze
  • na pierwszym planie policjant na rowerze (zdjęcie od tyłu) w głębi drugi policjant na rowerze
  • policjant na rowerze jedzie przez park
  • profil policjanta na rowerze, w tle budynek i drewniana rzeźba
Powrót na górę strony