Aktualności

Po prostu pomagać

Data publikacji 05.04.2019

„Policjant pierwszego kontaktu” dba o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców w swoim rejonie. Możesz się do niego zwrócić, nie tylko zgłaszając przestępstwo lub wykroczenie, ale także z prośbą o radę albo niektóre informacje prawne. Dzielnicowy, bo o nim tu mowa często diagnozuje wspólnie z mieszkańcami lokalne problemy, ustalając ich przyczyny i pomaga w poszukiwaniu skutecznych sposobów ich rozwiązania.

Dzielnicowy jako dobry gospodarz terenu musi znać specyfikę swojego rejonu i wiedzieć gdzie są miejsca niebezpieczne, powinien również znać ludzi zamieszkujących ten teren i ich problemy. Dzielnicowy winien reagować nie tylko na naruszenia prawa ale również w razie potrzeby udzielić pomocy.

Takiej właśnie pomocy udzielił sierż.sztab. Grzegorz Mączka dzielnicowy rejonu nr 4. Do Komendanta Powiatowego Policji w Kluczborku wpłynęły podziękowania dla dzielnicowego                                                                            

Kilka słów o dzielnicowych

Dzielnicowi nie wyróżniają się spośród innych policjantów, ani umundurowaniem, ani wyposażeniem czy też uzbrojeniem. Podobnie posiadają pełne kompetencje przysługujące każdemu policjantowi. Jednak z racji wykonywanych zadań dzielnicowi są policjantami posiadającymi odpowiednią wiedzę i doświadczenie zawodowe oraz umiejętności z zakresu komunikacji społecznej i interpersonalnej, potrafią prowadzić działania profilaktyczne, rozwiązywać spory czy też pomóc w przypadku uzależnienia.

Dzielnicowi, oprócz codziennej służby, bardzo chętnie odwiedzają, przedszkola, szkoły spotykając się z dziećmi i młodzieżą. Policjanci podczas spotkań przekazują najmłodszym najważniejsze zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dodatkowo, rozmawiają o prawidłowych nawykach oraz przekazują wzorce zachowań, które mają wpływ na świadomość młodych ludzi i ich późniejsze dorosłe życie.

Kontakt z dzielnicowymi:

Każdy dzielnicowy posiada służbowy telefon komórkowy oraz ma zapewniony dostęp do poczty elektronicznej. Poniżej link z danymi teleadresowymi dzielnicowych w powiecie kluczborskim.

http://kluczbork.policja.gov.pl/okl/kontakt/10902,Dzielnicowi.html

W ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” opracowano i wdrożono do powszechnego użytku aplikację „Moja Komenda”. Jest to aplikacja bezpłatna opracowana na urządzenia mobilne bazujące na systemach operacyjnych Android oraz iOS.

Po zainstalowaniu aplikacji w swoim urządzeniu wystarczy, że wprowadzą Państwo miejscowość, nazwę ulicy i numer posesji, a aplikacja wyszuka dzielnicowego, który dba o ten rejon. Dzielnicowych można wyszukiwać także po ich imionach i nazwiskach. Dla ułatwienia Państwu obsługi, w przypadku małych miejscowości, wystarczy wpisać samą nazwę miejscowości.

Przypominamy, że w nagłych przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112

Powrót na górę strony