Aktualności

"Dzielnicowi bliżej nas" w powiecie nyskim

Data publikacji 13.02.2019

Jednym z priorytetów działań Policji jest współpraca ze społeczeństwem. Dzięki aplikacji „Moja Komenda”, „Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz programowi „Dzielnicowy bliżej nas” w łatwy i szybki sposób można nawiązać kontakt z policją oraz wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa. Dzielnicowi z nyskiej komendy kontynuują działania promujące najnowsze narzędzia kontaktu z Policją, które pozwalają mieszkańcom na zgłaszanie zagrożeń dotyczących różnych obszarów bezpieczeństwa oraz na szybki kontakt z „policjantami pierwszego kontaktu” - czyli z dzielnicowymi.

O dzielnicowych zwykło się mówić, że to tzw. „policjanci pierwszego kontaktu” – każdy może zwrócić się do nich o pomoc czy poradę. Stanowią oni ważne ogniwo pomiędzy Policją a społeczeństwem. Rolą dzielnicowego jest dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców w podległym im rejonie. Zadania wykonywane przez dzielnicowych nie należą do najłatwiejszych. To oni na co dzień maja do czynienia z różnymi zjawiskami patologi tj. konflikty sąsiedzkie, przemoc w rodzinie, żebractwo, alkoholizm oraz włamania i kradzieże.

Dzielnicowy podczas codziennej służby odwiedza swój rejon. Rozmawia z mieszkańcami, ostrzega przed zagrożeniami oraz pomaga w rozwiązaniu problemów. Praca dzielnicowego wymaga od funkcjonariuszy zarówno merytorycznego przygotowania jak i umiejętności interpersonalnych.

W ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” nyscy mundurowi rozwieszali plakaty i rozdawali ulotki zawierające informacje o aplikacji „Moja Komenda”, która ułatwia kontakt z dzielnicowymi oraz „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” - pozwalającej mieszkańcom na wskazanie miejsc zagrożonych, gdzie dochodzi do zjawisk nieakceptowanych społecznie. Plakaty i ulotki trafiły do nyskich aptek, przychodni zdrowia oraz zostają przekazywane podczas spotkań z mieszkańcami powiatu nyskiego.

Aplikacja „Moja Komenda” umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Wystarczy wpisać np. adres zamieszkania, a aplikacja wyszuka funkcjonariusza odpowiedzialnego za nasz rejon oraz wskaże jednostkę w której służy. Za pomocą tej aplikacji, można również wyszukać dzielnicowego po imieniu i nazwisku, a nawiązanie z nim kontaktu telefonicznego wymaga tylko jednego kliknięcia. Wyszukiwarka działa również w trybie offline, co umożliwia odnalezienie dzielnicowego nie korzystając z internetu.

Natomiast funkcjonująca w naszym powiecie „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” to interaktywne urządzenie, pozwalające społeczeństwu, na przekazywanie informacji Policji na temat różnego rodzaju zagrożeń. Wymiana informacji pomiędzy mieszkańcami, a Policją polega na zaznaczeniu na mapie miejsca oraz wybraniu zagrożenia. Dzięki tej aplikacji mamy wpływ na własne bezpieczeństwo. Poprzez KMZB możemy zgłosić przestępstwa i wykroczenia, które są najbardziej uciążliwe. Należy tylko pamiętać, że zgłoszenie naniesione na KMZB nie wywołuje natychmiastowej interwencji policjantów. Naniesione na mapę zagrożenie jest weryfikowane, a w chwili jego potwierdzenia, mundurowi dążą do jego wyeliminowania.

  • "Dzielnicowi bliżej nas" w powiecie nyskim
  • "Dzielnicowi bliżej nas" w powiecie nyskim
Powrót na górę strony