W trosce o osoby niewidome i słabowidzące – szkolenie z udziałem policjantów i pracowników cywilnych
W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu odbyło się szkolenie dotyczące zasad komunikowania się z osobami słabowidzącymi i niewidomymi. W wydarzeniu udział wzięli opolscy policjanci oraz pracownicy cywilni. Zajęcia prowadziła Pani Anna Dąbrowska z Gabinetu Komendanta Głównego Policji, która od lat aktywnie angażuje się w pomoc osobom niewidomym i tracącym wzrok.
Do jednostek Policji zgłaszają się ludzie nie tylko z różnymi problemami, ale i ze szczególnymi potrzebami. Są to przykładowo osoby starsze, osoby z niepełnosprawnością lub osoby mające trwale lub czasowo naruszoną sprawność w zakresie mobilności czy percepcji. Policjanci i pracownicy cywilni z garnizonu opolskiego regularnie szkolą się z zakresu dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Nad procesem kształcenia i szkolenia z tego tematu czuwa Pełnomocnik Praw Człowieka Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu podinsp. Iwona Guterch.
Ostatnie takie szkolenie miało miejsce kilka dni temu w opolskiej komendzie i dotyczyło zasad komunikowania się z osobami słabowidzącymi i niewidomymi. W spotkaniu udział wzięli funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Zajęcia miały formę interaktywnych warsztatów, a prowadziła je Pani Anna Dąbrowska z Gabinetu Komendanta Głównego Policji.
Szkolenie obejmowało różne aspekty komunikacji z osobami z niepełnosprawnością wzroku. Prowadząca podczas zajęć wykorzystywała specjalne okulary symulujące chorobę lub utratę wzroku, dzięki czemu uczestnicy mogli poznać z jakimi trudnościami w życiu codziennym muszą mierzyć się osoby z dysfunkcją wzroku. Każdy z uczestników mógł wcielić się w osobę z niepełnosprawnością lub w jej przewodnika.
Prowadząca wyjaśniła policjantom, na co szczególnie powinni zwracać uwagę podczas kontaktu z osobami z niepełnosprawnością wzroku, np. podczas przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie, czy też przesłuchania w charakterze świadka. Zaprezentowała również bariery, z jakimi osoby ze szczególnymi potrzebami muszą mierzyć się na co dzień, takimi jak pokonanie schodów. Podczas spotkania omówiono również sposoby poprawy dostępności informacji i pomieszczeń dla osób niewidomych i słabowidzących.