Aktualności

Przywłaszczył samochód, potem go rozbił i uciekł - 24 -latek ustalony przez czworonożnego funkcjonariusza z Głubczyc

Data publikacji 05.02.2025

Kolejnym sukcesem może pochwalić się sierż. Jakub Siepak, przewodnik psa służbowego o imieniu Atom z Komendy Powiatowej Policji w Głubczycach. Funkcjonariusz oraz jego czworonożny partner zostali skierowani do powiatu oleskiego, aby uczestniczyć w poszukiwaniu sprawcy przywłaszczenia samochodu. Policyjny pies doprowadził do miejsca, gdzie ukrywał się podejrzany. 24-latek nie tylko zabrał bez zgody samochód, ale również kierował nim na podwójnym gazie i pomimo sądowego zakazu. Mężczyzna usłyszał już zarzuty, za które grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Do tego zdarzenia doszło na terenie powiatu oleskiego. Do miejscowych policjantów zgłosił się zdenerwowany mężczyzna, który zauważył brak pojazdu na terenie posesji, podejrzewając kradzież. W trakcie wykonywanych czynności funkcjonariusze ustalili, że porzucona uszkodzona skoda mężczyzny znajduje się na poboczu drogi pomiędzy Dalachowem a Janinowem.

We wskazane miejsce został skierowany głubczycki patrol Policji - przewodnik psa razem z czworonożnym funkcjonariuszem. Sierż. Jakub Siepak oraz Atom od razu przystąpili do penetracji terenu. Psi nos 4-letniego owczarka holenderskiego nie zawiódł i tym razem. Atom podjął pracę węchową, przeszedł ok. 1,5 km i doprowadził dokładnie do miejsca, w którym znajdował się mężczyzna, który jeszcze niedawno kierował skodą.

Kierującym okazał się być 24-latek, syn właściciela pojazdu. Jak ustalili policjanci bez zgody ojca zabrał jego samochód, po czym wjechał w bariery energochłonne. Uszkodzenia pojazdu były na tyle poważne, że kierujący przejechał nim zaledwie kilka kilometrów, a następnie porzucił na poboczu drogi. Nie były to jednak koniec przewinień młodego mężczyzny. Jak ustalili funkcjonariusze 24-latek kierował skodą mając sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, a dodatkowo kierował samochodem, będąc pod wpływem alkoholu.

Mężczyzna trafił w ręce miejscowych policjantów. Usłyszał już zarzuty dotyczące krótkotrwałego przywłaszczenia pojazdu, a także kierowania nim pod wpływem alkoholu oraz posiadając sądowy zakaz. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 5 lat więzienia.

Warto podkreślić, że za każdym sukcesem psa służbowego stoi przewodnik czworonożnego funkcjonariusza. Ogrom włożonej przez niego pracy ze zwierzęciem przynosi oczekiwane efekty podczas działań, jednak wymaga to wielu lat regularnych ćwiczeń i szkoleń. Nie bez znaczenia jest również więź między psem a jego przewodnikiem, a także wzajmny szacunek i zaufanie.

Powrót na górę strony