Dzień Pisma Ręcznego
Analiza pisma ręcznego, podpisów czy dokumentów to nie tylko sztuka, ale również nauka, która wymaga wiedzy interdyscyplinarnej, precyzji i doświadczenia. To zawód pełen wyzwań, ale jednocześnie dający ogromną satysfakcję, szczególnie gdy wyniki ekspertyz pomagają rozwiązać najtrudniejsze sprawy kryminalne. Dziś pismo ręczne obchodzi swoje święto.
23 stycznia, obchodzony jest Dzień Pisma Ręcznego. Warto podkreślić, że rozwój technologiczny nie odesłał w zapomnienie tej klasycznej formy utrwalania treści. W wielu dziedzinach życia ma ono ogromną wagę. Testamenty, umowy cywilne to dokumenty, które nie mogą obyć się bez odręcznego podpisu zainteresowanych osób. To oczywiście otwiera drogę do nadużyć i prób fałszerstwa. Wtedy do akcji wkraczają policjanci z Pracowni Badań Dokumentów Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Opolu.
W tym roku obchodzimy 100-lecie kobiet w polskiej Policji. W garnizonie opolskim służbę pełni blisko 600 policjantek. Jedną z nich jest mł.asp. Paulina Łuszczek, która swoją policyjną drogę rozpoczęła od służby w ogniwie patrolowym, a następnie była dzielnicową. W kręgu jej zainteresowań znajdowały się jednak sprawy kryminalne i gdy pojawiła się taka szansa przystąpiła do stosownych egzaminów. Najpierw musiała zdać egzamin wewnętrzny w Laboratorium Kryminalistycznym KWP w Opolu a następnie egzamin w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji w Warszawie. Każdy z tych egzaminów składał się z części ustnej oraz testu wiedzy i wymagał od kandydatów skrupulatnego przygotowania merytorycznego. Po zaliczeniu egzaminów następnym etapem było uczestnictwo w doskonaleniu zawodowym centralnym dla kandydatów na biegłych laboratoriów kryminalistycznych prowadzonym przez Akademię Policji w Szczytnie. Aktualnie Paulina jest w procesie kształcenia na biegłą z klasycznych badań dokumentów.
W opolskim Laboratorium Kryminalistycznym służbę w tej wyjątkowej specjalizacji pełni troje policjantów. To oni na co dzień analizują dokumenty, których znaczenie w sprawach kryminalnych bywa kluczowe. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu możliwe jest m.in. identyfikowanie autorów anonimów, potwierdzanie autentyczności podpisów czy wykrywanie prób fałszerstw. Realizują ekspertyzy w ramach czynności procesowych prowadzonych przez policjantów z całego województwa. Ich ekspertyzy często trafiają do sądów jako niepodważalne dowody w procesach.
Co istotne, służba w Laboratorium Kryminalistycznym otwiera drzwi do pełnienia roli biegłego sądowego – stanowiska, które łączy prestiż z możliwością realnego wpływu na wymiar sprawiedliwości. To ścieżka kariery warta rozważenia przez osoby, które mają analityczny umysł, cierpliwość i zacięcie do rozwiązywania skomplikowanych zagadek.
Jeżeli chcesz zostać opolskim policjantem i pracować m.in. w laboratorium kryminalistycznym, przystąp do rekrutacji i złóż swoje dokumenty. Szczegółowe informacje na temat służby w Policji i procedury rekrutacyjnej znajdziesz tutaj.