Z młodzieżą rozmawialiśmy o cyberprzestępczości i jej formach
Dzisiejsza codzienność w dużej mierze przeniosła się do sieci. W internecie robimy zakupy, szukamy pracy czy spędzamy wolny czas. Z tym niestety związanych jest wiele zagrożeń. To między innymi kradzieże, oszustwa czy hejt. Dlatego z tematem cybeprzestępczości i bezpieczeństwa w sieci wychodzimy do młodzieży zaczynając już od uczniów szkół podstawowych.
We współpracy z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości brzescy policjanci zorganizowali spotkanie z młodzieżą w Szkole Podstawowej w Michałowicach. Z uczniami rozmawialiśmy o tym, czym jest cyberprzestępczość i jak nie wpaść w jej sidła. Podkreśliliśmy, że to złudna anonimowość może powodować, że popełniamy czyny zabronione. Kradzieże danych i wizerunku, znieważenia i naruszenia dóbr osobistych czy inne formy przemocy w internecie są przestępstwami, o których kodeks karny jasno pisze – podlegają one karze pozbawienia wolności.
Jedną z form cyberprzestępczości jest cyberprzemoc, która jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym. Nie kończy się wraz z wyłączeniem telefonu. Bardzo często przenosi się na życie szkolne, powoduje interakcje kolejnych osób. Najczęściej sprowadza się to do poniżania, naruszania prywatności i wykluczenia ze szkolnej czy klasowej społeczności.
Cyberprzemoc i jej przykładowe formy:
- wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu;
- robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody;
- publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów, tekstów lub komentarzy, które kogoś obrażają lub ośmieszają;
- podszywanie się pod kogoś w sieci;
- wykluczanie kogoś z listy kontaktów internetowych lub niedopuszczanie do niej danej osoby;
- upublicznianie w sieci poniżających i nieprawdziwych informacji lub materiałów na temat innych osób, które często powstają w wyniku fotomontażu lub manipulacji faktami;
- hejtowanie, czyli stosowanie agresywnych i obrażających opinii i komentarzy wobec wybranej osoby lub grupy osób.
Pamiętajcie, że cyberprzemoc jest bardzo krzywdząca, a sprawca nie jest anonimowy. U osoby, wobec której jest skierowana, prowadzi do obniżonej samooceny, złego samopoczucia, a nawet depresji i prób samobójczych. Dlatego szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Cię.