Inauguracja programu "Opolski bezpieczny senior"
Opolscy policjanci podpisali porozumienie, dotyczące realizacji wojewódzkiego programu pn. ”Opolski Bezpieczny Senior”. Podczas inauguracji projektu, w której udział wzięli partnerzy przedsięwzięcia, garnizon opolski reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Opolu insp. Magdalena Nguyen-Fudala. Celem programu jest poszerzenie świadomości osób starszych w zakresie zagrożeń w cyberprzestrzeni, a także bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W realizację przedsięwzięcia zaangażowani będą policyjni profilaktycy, specjaliści z wybranych dziedzin, a nawet uczniowie klas mundurowych, przedszkolaki, pielęgniarki i pracownicy socjalni. A to wszystko dla dobra seniorów z województwa opolskiego.
21 i 22 stycznia to dla wielu osób wyjątkowe dni w kalendarzu. W tym czasie celebrujemy bowiem Dzień Babci i Dziadka, a więc dzień podczas, którego dziękujemy naszym starszym krewnym za codzienne wsparcie i oferowaną pomoc. Opolscy policjanci nie zapomnieli o ogólnopolskim święcie seniorów i z tej okazji postanowili przygotować dla nich coś wyjątkowego.
We wtorek (21 stycznia) w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia dotyczącego realizacji wojewódzkiego programu pn. „Opolski Bezpieczny Senior”. W wydarzeniu wzięli udział: Wojewoda Opolski Pani Monika Jurek, Pan Marszałek Województwa Opolskiego Szymon Ogłaza oraz Wicemarszałek Województwa Opolskiego Pani Zuzanna Donath-Kasiura. Garnizon opolski reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Opolu insp. Magdalena Nguyen-Fudala. W wydarzeniu udział wziął również Opolski Kurator Oświaty Pani Joanna Raźniewska, Dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddziału Regionalnego w Opolu Pani Bożena Dubas oraz Dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Opolu Pani Ewelina Roguła. Po podpisaniu porozumienia odbyła się konferencja prasowa, podczas której omówiono cele wspólnego przedsięwzięcia.
Głównym założeniem programu „Opolski Bezpieczny Senior” jest poprawa bezpieczeństwa starszych mieszkańców naszego województwa. Podczas realizacji programu organizowane będą spotkania z seniorami, w trakcie których w prosty i przystępny sposób będą przedstawiane metody działania oszustów, w tym metody „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika banku”. Omawiane będą również sposoby bezpiecznego zachowania przez osoby starsze w sytuacji wystąpienia próby oszustwa (np. przerwanie połączenia, nawiązanie kontaktu z bliską osobą, zgłoszenie sprawy na Policję). Podczas organizowanych spotkań edukacyjnych, dzięki materiałom informacyjnym oraz wsparciu lokalnych mediów, seniorzy będą się dowiadywać m.in. o tym, jakie zagrożenia mogą na nich czyhać podczas korzystania z sieci internetowej oraz bankowości elektronicznej.
Dbanie o bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni to nie jedyny temat, jaki będzie poruszany w trakcie trwania programu. Podczas spotkań zostaną przypomniane seniorom podstawowe przepisy ruchu drogowego, dotyczące m.in. bezpiecznego poruszania się na rowerze, czy też obowiązku korzystania z elementów odblaskowych.
W ramach programu „Opolski Bezpieczny Senior”, który będzie trwał w latach 2025-2026 zaplanowano przeszkolenie blisko 15 000 seniorów, rozdysponowanie materiałów edukacyjnych dla grupy co najmniej 100 000 osób oraz przeprowadzenie kampanii społecznej w lokalnych mediach, pod kątem oszustw, w tym cyberzagrożeń. Ponadto w realizacji projektu będą również uczestniczyć przedszkolaki i uczniowie klas mundurowych. Dzieci i młodzież zostaną zaangażowane do wspólnych działań, mających na celu poprawę bezpieczeństwa osób starszych.
Dodatkowo, w ramach programu przewidziano również przeszkolenie pielęgniarek środowiskowych oraz pracowników społecznych, pod kątem wcześniej przedstawionych zagrożeń. Wymienione osoby, z racji wykonywanego zawodu, mają bezpośredni kontakt z osobami starszymi, a więc stanowią idealne źródło przekazywania seniorom cennych zasad w zakresie bezpieczeństwa.