Aktualności

Świadomy i bezpieczny Senior

Data publikacji 28.11.2018

Policjanci z Kędzierzyna-Koźla spotkali się z osobami przebywającymi w Pensjonacie Seniora w Zakrzowie. Spotkanie poświęcone było bezpieczeństwu starszych osób. Dzielnicowi oraz policjant zajmujący się profilaktyką społeczną przypomnieli uczestnikom spotkania jak postępować by nie paść ofiarą przestępców oraz jak radzić sobie w trudnych sytuacjach i reagować na zagrożenia.

Policjanci z Kędzierzyna-Koźla w ramach wojewódzkiego programu „Świadomy i bezpieczny Senior” przeprowadzili spotkanie w Pensjonacie Seniora w Zakrzowie. Podczas odwiedzin funkcjonariusze rozmawiali z starszymi osobami na temat bezpieczeństwa w różnych codziennych sytuacjach.

Dzielnicowi oraz policjant zajmujący się profilaktyką społeczną na podstawie przykładów z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego wskazali jak postępować, aby nie paść ofiarą fałszywych "wnuczków" oraz jak radzić sobie w trudnych sytuacjach i reagować na zagrożenia. Omawiając nowe sposoby działania oszustów, policjanci zwrócili szczególną uwagę na zasadę ograniczonego zaufania, którą powinni się kierować wszyscy bez względu na wiek. Niestety starsi ludzie często o niej zapominają, a ich ufność oraz chęć niesienia pomocy wykorzystują przestępcy dzwoniący lub pukający do drzwi.

Na spotkaniu rozmawiano także na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariusze przypomnieli seniorom  jak bezpiecznie poruszać się po drogach oraz omówili podstawowe zmiany w przepisach dotyczących ruchu pieszych, rowerzystów oraz kierowców.  Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także dlaczego warto nosić odblaski, nawet jeżeli poruszają się w terenie zabudowanym.

Na koniec spotkania policjanci za pomocą prezentacji przybliżyli interaktywne narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pokazując w jaki sposób można przekazywać informacje o zagrożeniach bez konieczności wychodzenia z domu.

  • Świadomy i bezpieczny Senior
  • Świadomy i bezpieczny Senior
Powrót na górę strony