Aktualności

Czad – nie lekceważ zagrożenia

Data publikacji 10.01.2025

Tlenek węgla jest bezwonnym i dlatego bardzo niebezpiecznym gazem. Jeśli nie zadbamy o serwisowanie naszych urządzeń grzewczych i czyszczenie przewodów kominowych, może stanowić śmiertelne zagrożenie. Tym razem dzięki czujności osób przebywających w mieszkaniu nie doszło do tragedii. Mieszkańcy jednej z kamienic w Brzegu w porę zorientowali się, że przyczyną złego samopoczucia może być tlenek węgla. Opuścili mieszkanie i zaalarmowali służby.

zdjęcie kolorowe: plakat przedstawiający skutki zatrucia czadem

9 stycznia tuż po godzinie 12.00 na numer alarmowy 112 wpłynęło zgłoszenie o tym, że w jednym z mieszkań w Brzegu zasłabła kobieta, a przyczyną mógł być ulatniający się tlenek węgla. Kiedy na miejsce przyjechały służby, mężczyzna i kobieta sami opuścili już mieszkanie. 19-letnia kobieta, która zasłabła podczas kąpieli, została przekazana pod opiekę zespołu medycznego i przewieziona do szpitala.

Przypominamy o zasadach korzystania z piecy ogrzewających nasze mieszkania, grzejących wodę czy kuchenek gazowych. Zachęcamy do corocznych przeglądów urządzeń, a także  czyszczenie przewodów kominowych. Niestety jedną z najczęstszych przyczyn zatrucia jest wadliwa instalacja grzewcza. Przypominamy również, aby nie uszczelniać dodatkowo okien i nie zaklejać kratek wentylacyjnych. Ich zadaniem jest wymiana powietrza i dostarczenie do mieszkania odpowiedniej ilości tlenu. Zainstalujmy też czujki czadu i dymu. To niewielkie urządzenie może uratować nam życie. Tym razem dzięki czujności osób przebywających w mieszkaniu nie doszło do tragedii. Sami w porę zareagowali, opuścili mieszkanie i zaalarmowali służby.

Przypominamy, że objawy zatrucia tlenkiem węgla to:

  • lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie – lekkie zatrucie;
  • nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, zaburzenia rytmu serca – średnie zatrucie;
  • drgawki, utrata przytomności – ciężkie zatrucie.

Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia, powodują, że jest on całkowicie bierny, nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny, traci przytomność, Jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą, to osoba zatruta tlenkiem węgla umiera.

Jak należy pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla:

  • należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza;
  • jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze;
  • rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia;
  • wezwać służby ratownicze. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.

zdjęcie kolorowe: plakat przedstawiający miejsca w domu zagrożone czadem

 

Powrót na górę strony