Aktualności

Podsumowanie działań funkcjonariuszy opolskiej prewencji

Data publikacji 10.01.2025

Podsumowaliśmy działania opolskich policjantów z pionu ruchu drogowego, prewencji oraz sztabu Policji, w minionym 2024 roku. Policjanci ruchu drogowego i prewencji to funkcjonariusze, z którymi najczęściej mamy do czynienia na co dzień. Jednak w sytuacjach wymagających koordynacji działań, swoją rolę odgrywa Sztab Policji. Przykładem tego była ubiegłoroczna akcja powodziowa, podczas której sztab odegrał kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańców regionu.

PREWENCJA

Na co dzień jednym z głównych priorytetów opolskiej Policji jest dbanie o bezpieczeństwo lokalnej społeczności. W ubiegłym roku opolscy funkcjonariusze interweniowali blisko 110 tysięcy razy. Były to interwencje o charakterze prewencyjnym dotyczące m. in. bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, a także kradzieży oraz zniszczenia mienia.

Jedną z kategorii interwencji policyjnych są interwencje wobec osób znajdujących się pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.Ten rodzaj interwencji jest jednym z najtrudniejszych ze względu na zachowanie osób nadużywających alkohol, problemy z uzależnieniem oraz bezpośredni wpływ na otoczenie, co niejednokrotnie wpływa na zagrożenie życia i zdrowia. W minionym roku opolscy policjanci doprowadzili w celu wytrzeźwienia do policyjnych izb zatrzymań ponad 7 tysięcy osób.

Funkcjonariusze pionu prewencji w minionym roku ujawnili ponad 170 tysiący wykroczeń, z których blisko 6 tysięcy dotyczyło naruszenia porządku publicznego, ponad 1200 bezpieczeństwa osób i mienia, a blisko 132 tysiące bezpieczeństwa i porządku
w komunikacji.

Do zadań służby prewencyjnej należy również kontakt ze społeczeństwem. W 2024 roku, opolscy funkcjonariusze przeprowadzili ponad 14 tysięcy spotkań z mieszkańcami regionu.

Debaty społeczne są szczególną formą komunikowania się Policji ze społeczeństwem. Służą one diagnozowaniu realnych problemów i zagrożeń, które są najbardziej dotkliwe dla społeczności lokalnych. W 2024 roku policjanci garnizonu opolskiego przeprowadzili
29 debat społecznych.

W czerwcu 2024 roku policjanci pionu prewencji podsumowali także IV edycję akcji profilaktycznej pn.„Przedszkolak ratuje” prowadzoną w roku przedszkolnym 2023/2024 w ramach współpracy z Samorządem Województwa Opolskiego. W akcji uczestniczyło ponad 4 tysiące dzieci w grupach wiekowych 5-6 lat z 185 przedszkoli znajdujących się na terenie trzech powiatów województwa opolskiego tj. nyskiego, kluczborskiego i brzeskiego. Celem akcji było nauczenie dzieci prawidłowego korzystania z numeru alarmowego 112, podawania niezbędnych informacji dyspozytorowi w sytuacji zagrożenia oraz udzielania pierwszej pomocy poszkodowanej osobie.

Cyklicznie policjanci w okresie letnim dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. W minionym roku funkcjonariusze przeprowadzili blisko 2,4 tysiące kontroli kąpielisk znajdujących się na terenie województwa opolskiego. Ponadto podjęli ponad 350 akcji ratowniczych na wodzie. 

RUCH DROGOWY

Dla opolskiej Policji niezwykle ważne jest również bezpieczeństwo podróżujących po drogach naszego województwa. W ubiegłym roku na opolskich drogach doszło do ponad 10 tysięcy zdarzeń drogowych. Wśród nich odnotowaliśmy 492 wypadki drogowe,
w których zginęło 45 osób, to o 4 ofiary śmiertelne mniej niż w 2023 roku. W ubiegłym roku w zdarzeniach drogowych rannych zostało ponad 600 osób.

Głównymi przyczynami zdarzeń drogowych w ubiegłym roku było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, a w przypadku pieszych nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd.

W roku 2024 funkcjonariusze ruchu drogowego przebadali stan trzeźwości prawie 340 tysięcy kierowców. W trakcie różnych działań prowadzonych na drogach województwa opolskiego zatrzymali blisko 2 tysiące kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu.

W celu poprawy bezpieczeństwa na opolskich drogach, policjanci systematycznie prowadzą kontrole prędkości mające na celu wykluczenie z dróg „piratów drogowych”. W związku z prowadzonymi działaniami policjanci wydziału ruchu drogowego zatrzymali kierującym ponad 1,5 tysiąca praw jazdy. To aż o 200 więcej niż w 2023 roku, gdzie zatrzymanych zostało 1300 uprawnień do kierowania pojazdami. Ponadto opolscy funkcjonariusze zatrzymali również ponad 8200 dowodów rejestracyjnych.

W minionym roku mundurowi zatrzymali do kontroli drogowej ponad 600 kierujących, którzy w obszarze zabudowanym przekroczyli dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h. To wyraźnie więcej niż w 2023 roku, gdzie takich kierowców było niespełna 500. Opolska Policja na drogach naszego województwa - poza kontrolami stanu trzeźwości – regularnie organizuje wzmożone działania w regionie, skierowane m. in. na ujawnianie kierowców niestosujących się do ograniczeń prędkości. Wiele informacji dotyczących piratów na drogach dociera do opolskiej Policji za pośrednictwem, uruchomionej kilka lat temu, skrzynki mailowej stopagresjidrogowej@opolska.policja.gov.pl, na którą mieszkańcy Opolszczyzny chętnie wysyłają ujawnione na drogach wykroczenia. W ubiegłym roku za pomocą strony „Widzisz-reaguj” otrzymaliśmy blisko 900 zgłoszeń, co wskazuje na to, że nie ma zgody społeczeństwa na łamanie przepisów drogowych.

SZTAB POLICJI

Podstawową komórką organizacyjną w jednostkach Policji odpowiedzialną za przygotowanie, a przede wszystkim planowanie działań policyjnych jest sztab. Zakres zadań do wykonania przez funkcjonariuszy sztabu jest szeroki — od opracowywania bieżących prognoz w zakresie potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa i porządku publicznego, przez zarządzanie zorganizowanymi działaniami policyjnymi, do realizowania funkcji kierowania siłami i środkami w codziennej służbie. Funkcjonariuszami wydziału Sztabu Policji są również policjanci grupy antykonfliktowej, negocjacyjnej oraz grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego.

W ubiegłym roku Opolszczyznę dotknęła powódź. Podczas trwającej akcji powodziowej, opolska policja odegrała bardzo ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom regionu. Stan klęski żywiołowej wymagał współpracy wielu służb i niezbędna była koordynacja działań. W naszym garnizonie sytuację nieustannie monitorował sztab wraz dowódcą akcji Komendantem Wojewódzkim Policji w Opolu insp. Magdaleną Nguyen-Fudalą.

Przez 20 dni działań podczas powodzi, do służby zostało zadysponowanych łącznie ponad 13 tysięcy opolskich policjantów różnych pionów. Do ewakuacji i ratowania życia ludzkiego zadysponowano łącznie ponad 5 tysięcy sztuk różnego rodzaju sprzętu, m.in. pojazdy służbowe, łodzie, pontony, drony, reflektory olśniewające czy też nagrzewnice do osuszania. Ważnym działaniem było również dbanie o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, monitorowanie stanu dróg i zabezpieczanie ich drożności. W trakcie powodzi na Opolszczyźnie zamknięte i nieprzejezdne były 34 odcinki dróg. Do miejsc, do których nie można było dotrzeć samochodem, wysyłane były policyjne helikoptery i patrole piesze. Mimo trudnych warunków na drogach, pomoc docierała w miejsca, gdzie była najbardziej potrzebna. Policjanci eskortowali również pomoc humanitarną, która napływała do ludzi z zalanych terenów. 

Niestety w sytuacjach kryzysowych, oprócz ogromnej liczby osób, którzy chcą pomóc i pomimo licznych działań prewencyjnych, działały również grupy oszustów i złodziei. Opolscy policjanci ujawnili 15 zdarzeń kryminalnych, w tym 2 wykroczenia i 13 przestępstw związanych z szabrownictwem w czasie powodzi.

Sztab Policji koordynuje także zabezpieczenia różnego rodzaju imprez kulturalnych oraz masowych imprez sportowych. W minionym roku funkcjonariusze garnizonu opolskiego zabezpieczali ponad 600 wydarzeń, w tym mecze piłki nożnej, mecze piłki ręcznej, siatkówki ekstraklasy czy też mecze żużlowe. Ponadto zabezpieczyli również liczne zgromadzenia publiczne, przejazdy kibiców przez województwo opolskie, wizyty VIP-ów, a także festiwale, koncerty i uroczystości państwowe  jakie miały miejsce na terenie naszego województwa, dbając o bezpieczeństwo ich uczestników oraz ład i porządek w miejscu ich organizacji.

Ponadto Sztab Policji prowadził również ćwiczenia dowódczo-sztabowe. Taka forma ćwiczeń z udziałem policjantów, ma na celu weryfikację wdrożonych w Policji rozwiązań systemowych w szczególności w zakresie reagowania w sytuacjach kryzysowych, praktyczne doskonalenie umiejętności policjantów w warunkach zbliżonych do rzeczywistych w zakresie organizacji i prowadzenia działań policyjnych. Celem ćwiczeń jest również organizacja współdziałania podmiotów zobowiązanych do działania w sytuacjach kryzysowych.

Funkcjonariusze sztabu przeprowadzili również ćwiczenia obronne. Celem takich z kolei ćwiczeń jest doskonalenie umiejętności współdziałania kluczowych organów dowodzenia w sytuacji katastrofy o charakterze masowym i wymiany informacji między przedstawicielami służb, które są  odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Powrót na górę strony