Służba kontraktowa
W Ustawie z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji pojawił się zapis o służbie kontraktowej. Jest to doskonała możliwość nie tylko na powrót do służby dla emerytowanych funkcjonariuszy, ale również osoby nieposiadające wykształcenia średniego, średniego branżowego i posiadających szczególne predyspozycje (np. patent sternika, prawo jazdy kat. C, C+D, C+E, uprawnienia do nurkowania itp.), a także osoby posiadające wykształcenie średnie, średnie branżowe.
W Ustawie z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji pojawił się zapis o służbie kontraktowej. Jest to doskonała możliwość na powrót do służby dla emerytowanych funkcjonariuszy, którzy oprócz pobieranego wynagrodzenia wynikającego z podpisanego kontraktu, w dalszym ciągu będą mogli równolegle pobierać świadczenie emerytalne! Ze służby kontraktowej skorzystać mogą również osoby niesposiadające wykształcenia średniego, średniego branżowego i posiadających szczególne predyspozycje (np. patent sternika, prawo jazdy kat. C, C+D, C+E, uprawneinia do nurkowania itp.), a także odoby posiadające wykształcenie średnie, średnie branżowe.
Wynagrodzenie w zależności od stażu i posiadanego stopnia służbowego wynosić będzie od ok. 5900 zł do ok. 6700 zł netto (na rękę).
Kontrakt jest rodzajem umowy, podpisywanej na okres od 3 do 5 lat i można zawrzeć go dwukrotnie. Aby jednak do tego doszło, emerytowani policjanci będą musieli podjąć proces rekrutacji, który występuje w trzech wariantach:
- wobec funkcjonariuszy, przed upływem 5 lat od przejścia na emeryturę – w tym przypadku proces rekrutacji składa się z rozmowy kwalifikacyjnej i komisji lekarskiej;
- wobec funkcjonariuszy, po upływie 5 lat od przejścia na emeryturę – w tym przypadku proces rekrutacji składa się z testu sprawności fizycznej, rozmowy kwalifikacyjnej i komisji lekarskiej;
- wobec funkcjonariuszy, którzy na emeryturę przeszli w korpusie co najmniej oficerów młodszych Policji – w tym przypadku niezależnie od upływu czasu od przejścia na emeryturę proces rekrutacji będzie składał się z rozmowy kwalifikacyjnej oraz komisji lekarskiej.
W trakcie doboru sprawdzana będzie również prawdziwość danych podanych w trakcie rekrutacji oraz zostanie przeprowadzone postępowanie sprawdzające określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych (w przypadku braku odpowiedniego poświadczenia bezpieczeństwa).
Kluczowym jest fakt, że uposażenie pobierane z racji pełnienia służby kontaktowej w żaden sposób nie koliduje ze świadczeniem emerytalnym funkcjonariuszy Policji. Oznacza to, że będą oni mogli równolegle pobierać oba wynagrodzenia. Emerytura nie będzie obniżana w związku z podjęciem dodatkowego zarobkowania. Ponadto po powrocie do służby zachowany będzie zarówno stopień służbowy, jak i kwalifikacje zawodowe.
Rozpoczęcie niniejszej procedury odbywa się na podstawie „Ogłoszenia o doborze do służby w Policji” Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu. Dotyczy wszystkich komend miejskich i powiatowych Policji garnizonu opolskiego, a także Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Opolu.
Więcej informacji na temat rekrutacji do służby kontraktowej można uzyskać, dzwoniąc pod numer telefonu Zespołu Doboru i Doskonalenia Zawodowego Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Opolu pod numerem telefonu: 47 864 21 50, 47 864 21 51, 47 864 21 58, 695 872 410, 695 872 372.