Oszukany podczas zakupów w internecie stracił 10 tys. złotych
Cały czas ostrzegamy o różnego rodzaju oszustwach za pomocą internetu. Kolejny raz apelujemy! Uwaga na oszustów, którzy pod pretekstem zakupu wystawionego towaru przesyłają link przekierowujący do witryny łudzącą podobnej do tej oryginalnej. Tam znajduje się instrukcja do wprowadzenia karty płatniczej, w celu tak zwanego szybkiego przelania pieniędzy. W ten sposób przestępcy uzyskują dostęp do środków finansowych sprzedającego, z którego natychmiast korzystają, „czyszcząc konto”. 48-letni mieszkaniec powiatu krapkowickiego stracił w ten sposób 10 tysięcy złotych.
Z roku na rok coraz więcej słyszy się o nowych metodach oszustw, które mają na celu wyłudzanie pieniędzy. Oszuści udają policjantów, prawników czy wnuczków. Potrafią poprowadzić rozmowę tak, aby być na tyle wiarygodni, żeby osiągnąć swój cel. Wielokrotnie ostrzegamy, aby być czujnym i zwracać uwagę na to, co robimy w internecie.
Tym razem do krapkowickich policjantów zgłosił się 48-letni mieszkaniec naszego powiatu. Mężczyzna poinformował, że chciał zakupić telefon stacjonarny za pomocą jednego z popularnych portali ogłoszeniowych. Znalazł interesującą go ofertę i skontaktował się ze sprzedającym. Ten zapewnił go o legalności sprzętu. Dodatkowo zaproponował alternatywną drogę do zapłaty za telefon. 48-latek nie spodziewał się, że sprzedający ma złe intencje. Oszust wyłudził tym samym dane do konta bankowego. Następnie kontakt ze sprzedającym się urwał. Po czasie nasz kupujący zauważył, że z jego konta zniknęło 10 tysięcy złotych.
Apelujemy!
- kupując w sieci, kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego;
- zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć;
- korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze;
- sprawdzajmy, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań, możemy tam zadzwonić;
- przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze;
- kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, ponieważ telefony pochodzące z kradzieży sprzedawane są zazwyczaj bez ładowarki i dokumentacji;
- zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi;
- zapamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za wybrany przedmiot. Jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na "ODBIÓR OSOBISTY” lub wybrać opcje płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą „ZA POBRANIEM".
Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności zamówiony towar do nas nie dotrze lub dostaniemy zamiast produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję na numer 112.