Aktualności

Ostrożnie na drodze!

Data publikacji 15.11.2018

Szybko zapadający zmrok, opady deszczu, mgła i opadające liście z drzew wymagają od kierowcy wzmożonej czujności. Wszystkie te czynniki znacznie obniżają komfort podróżowania, ograniczają widoczność i wymagają od użytkowników dróg szczególnej ostrożności. Warto zatem zadbać o własne bezpieczeństwo i pamiętać o podstawowych zasadach obowiązujących na drodze.

Do groźnego zdarzenia drogowego doszło 13 listopada w Grodkowie. Kilka godzin przed godziną 17:00 służby ratunkowe odebrały informację o potrąceniu rowerzysty na ulicy Krakowskiej. Policjanci, którzy pojechali na miejsce wstępnie ustalili, że 18-latka kierująca citroenem najechała na stojącego w poprzek jezdni rowerzystę. 64-latek z obrażeniami został przewieziony do szpitala. Funkcjonariusze teraz ustalają dokładny przebieg zdarzenia.

Na drodze musimy pamiętać o ostrożności i zasadzie ograniczonego zaufania, która dotyczy wszystkich: kierowców, rowerzystów i pieszych. Prowadząc samochód zwracajmy szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Zbliżając się do przejścia dla pieszych zwolnijmy, a kiedy widzimy wchodzącego na pasy pieszego pozwólmy mu bezpiecznie przejść. Musimy również wziąć pod uwagę aktualne warunki atmosferyczne i pamiętać, że na mokrej nawierzchni droga hamowania wydłuża się.

Natomiast będąc pieszym zawsze przed wejściem na jezdnię upewnijmy się, że nic nie jedzie. Przy zderzeniu z autem to pieszy odniesie większe obrażania, dlatego czasem warto poczekać, żeby bezpiecznie dotrzeć do celu. Zadbajmy również o swoją widoczność, zwłaszcza gdy idziemy w terenie niezabudowanym oraz poboczem po nieoświetlonych drogach. Elementem odblaskowym może być przedmiot doczepiony do ubrania, odblaskowe opaski, kamizelki oraz smycze. Najlepiej zakładać je na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców.

Rowerzyści muszą również pamiętać o prawidłowym oświetleniu swojego jednośladu – z przodu światło białe lub żółte ciągłe bądź migające, z tyłu światło odblaskowe czerwone o innym kształcie niż trójkąt oraz światło czerwone ciągłe bądź migające.

Powrót na górę strony