Kierowco, myśl trzeźwo! To od Ciebie zależy bezpieczeństwo na drodze
Opolscy policjanci codziennie kontrolują stan trzeźwości kierowców, podróżujących po drogach naszego rejonu. Tylko w tym tygodniu mundurowi zatrzymali ponad 20 kierowców, którzy po spożyciu alkoholu kierowali pojazdem. Z kolei od początku roku policjanci wyeliminowali z ruchu blisko 2500 kierowców na podwójnym gazie. Po raz kolejny przypominamy, że nie ma przyzwolenia na jazdę pod wpływem alkoholu. Niesie to ze sobą nie tylko poważne konsekwencje prawne, ale przede wszystkim stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia innych osób! Przed nami Andrzejki, które dla wielu osób stanowią okazję do hucznych spotkań towarzyskich. Apelujemy o rozwagę i odpowiedzialność na drodze. Kierowco, piłeś - nie jedź!
Policjanci wydziału ruchu drogowego wykonują szereg działań na drodze. Obsługują zdarzenia drogowe, sprawdzają poprawność infrastruktury drogowej, w tym oznakowania, a także kierują ruchem. Do ich zadań należy także kontrola prędkości, z jaką podróżują kierowcy oraz sprawdzanie stanu technicznego pojazdów, które poruszają się po opolskich drogach. Każdego dnia opolscy mundurowi przeprowadzają kilkaset kontroli drogowych.
Jednym z zadań funkcjonariuszy drogówki jest również kontrola stanu trzeźwości kierowców. Odbywa się ona zarówno podczas indywidualnych kontroli, jak i podczas zorganizowanych działań kontrolno-prewencyjnych pn. „Trzeźwy Poranek”. Od pierwszego stycznia bieżącego roku opolscy mundurowi przeprowadzili ponad 320 000 kontroli trzeźwości. Podczas nich zatrzymali blisko 2 500 kierowców, którzy kierowali pojazdem pod wpływem alkoholu. Dla porównania, w ubiegłym roku mundurowi z garnioznu opolskiego zatrzymali blisko kierowców 2800 osób, prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu.
Przed nami Andrzejki, które dla wielu osób stanowią okazję do hucznych spotkań towarzyskich. Pamiętajmy, że będąc pod wpływem alkoholu nasza uwaga jest rozproszona, a reakcje opóźnione. Nie potrafimy właściwie ocenić odległości, a wyobraźnia namawia do brawury. Mamy problemy z koordynacją ruchową, a zdolność szybkiego podejmowania decyzji zawodzi. Możemy być nadmiernie pobudzeni lub wręcz przeciwnie - senni. Dodatkowo, pod wpływem alkoholu następują zmiany w postrzeganiu rzeczywistości i występuje podwójne widzenie.
To wszystko sprawia, że absolutnie nie powinniśmy wsiadać za kierownicę, będąc pod wpływem alkoholu. Tragiczne konsekwencje kierowana pojazdem na podwójnym gazie ponoszą nie tylko nietrzeźwi kierowcy, ale również ich pasażerowie i inni uczestnicy ruchu drogowego. Wypadki spowodowane przez pijanych kierowców często są tragiczne w skutkach, w których cierpią niewinni ludzie. Tylko w tym roku na opolskich drogach doszło do ponad 250 zdarzeń dogowych, spowodowanych przez kierowców znajdujących się pod wpływem alkoholu. W wyniku tych zdarzeń rannych zostało 31 osób, a 6 niestety poniosło śmierć. Nie powólmy, by było ich więcej.
Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego i prowadzi pojazd mechaniczny podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Natomiast kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2,5 tys. zł. Ponadto sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów.
Przypominamy również, że 14 marca 2024 r. wszedł w życie przepis, mówiący o zaostrzeniu kar za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Przepis ten jest nowym narzędziem do walki z nietrzeźwymi kierującymi.
Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.
Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:
- zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
- sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol, lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów — lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
- nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
- był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
- znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.
Pamiętaj, każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo w naszej okolicy. Dlatego nie bądź obojętny, kiedy widzisz podejrzanie zachowującego się kierowcę na drodze. Zadzwoń pod numer alarmowy 112, by powiadomić służby o niebezpiecznej sytuacji. Twoja reakcja może uratować czyjeś życie lub zdrowie!