Aktualności

Pijany kierowca uderzył w drzewo – jedna osoba w szpitalu

Data publikacji 18.11.2024

Policjanci z Głuchołaz wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w weekend. Nietrzeźwy kierujący osobowym audi uderzył w drzewo, a podróżująca z nim pasażerka trafiła do szpitala. 30-latek miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mu już prawo jazdy, a o jego dalszym losie zadecyduje sąd. Policjanci apelują o rozwagę i odpowiedzialność na drodze. Nigdy nie wsiadaj za kierownicę pod wpływem alkoholu – to przede wszystkim zagrożenie dla życia i zdrowia innych osób.

W nocy z 16 na 17 listopada policjanci z Komisariatu Policji w Głuchołazach otrzymali zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego. Z relacji zgłaszającego wynikało, że pojazd osobowy uderzył w drzewo.

Na miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratownicze. Policjanci po przybyciu na miejsce zauważyli samochód osobowy marki Audi, które uderzyło w drzewo. Ze wstępnych wynika, że 30-letni kierujący utracił panowanie nad kierowanym przez siebie pojazdem, najechał na barierki ochronne, a następnie uderzył w drzewo. W wyniku tego zdarzenia 22-latnia pasażerka z urazem kręgosłupa została przetransportowana do szpitala. W trakcie policyjnych czynności badanie trzeźwości wskazało, że 30-latek miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie.
Mundurowi zatrzymali mężczyźnie już prawo jazdy. O dalszym losie mężczyzny zadecyduje sąd.

Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Natomiast kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2,5 tys. zł. Ponadto sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów.

Przypominamy również, że 14 marca 2024 r. wszedł w życie przepis, mówiący o zaostrzeniu kar za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Przepis ten jest nowym narzędziem do walki z nietrzeźwymi kierującymi.

Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.

Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:

  • zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
  • sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol, lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów — lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
  • nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:

a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
b) znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.Policjanci apelują o rozwagę i odpowiedzialność na drodze. Nigdy nie wsiadaj za kierownicę pod wpływem alkoholu – to przede wszystkim zagrożenie dla życia i zdrowia innych osób.

Jeśli masz wątpliwości co do swojej trzeźwości, możesz zgłosić się do najbliższej jednostki Policji, by sprawdzić stan trzeźwości.

Jeśli zauważysz podejrzane zachowanie innego kierowcy, zareaguj w sytuacji zagrożenia! Dzwoń na numer alarmowy 112. Twoja reakcja może uratować czyjeś życie!

Powrót na górę strony