Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na Opolszczyźnie
Bezpieczeństwo na drodze to nasza wspólna sprawa. Bez względu na to czy występujemy w roli pieszego czy też kierowcy. O tym jak ważny jest wzajemny szacunek wśród uczestników ruchu drogowego i obustronne przestrzeganie przepisów przypominaliśmy w ramach wojewódzkich działań kontrolno-prewencyjnych pn. „NURD” . Podczas dzisiejszej akcji rozdawaliśmy nie tylko odblaski. Na przystankach autobusowych oraz w autobusach komunikacji miejskiej umieściliśmy specjalnie przygotowane infografiki, mówiące o tym, jak duży wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze ma noszony odblask. Mamy nadzieję, że tym sposobem nasz przekaz trafi do jak najszerszego grona mieszkańców Opolszczyzny.
Troska o niechronionych uczestników ruchu drogowego, to jeden z głównych celów działań podejmowanych przez policjantów ruchu drogowego. Szczególnie teraz kiedy jesienne, zmienne warunki atmosferyczne utrudniają korzystanie z drogi zarówno pieszym, jak i kierującym pojazdami. Jak wynika z policyjnych statystyk tylko od początku roku do końca września, na terenie województwa opolskiego, doszło do blisko 160 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, w których 53 pieszych zostało poważnie rannych, a 7 z nich poniosło śmierć. Dlatego opolscy policjanci nieustannie przypominają, jak ważny jest wzajemny szacunek na drodze i przestrzeganie obowiązujących przepisów.
By zwrócić uwagę na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów opolscy policjanci zorganizowali wojewódzkie działania prewencyjno-kontrolne pn.„Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. W akcję zaangażowali się nie tylko opolscy mundurowi, ale także przedstawiciele Opolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Miejskiego Zarządu Dróg i Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Opolu.
O tym, że bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa i ma na nie wpływ każdy uczestnik ruchu drogowego informował kom. Tomasz Kukułka - ekspert Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu podczas dzisiejszego briefingu prasowego. Funkcjonariusz Policji omówił błędy, jakie najczęściej są popełniane w rejonie przejść dla pieszych. Podkreślał również, by unikać korzystania z telefonu oraz słuchawek podczas przechodzenia przez przejście, ponieważ to znacznie ogranicza naszą uwagę. Policjant przypomniał także o konieczności zachowania szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych przez kierujących.
Jednak działania „NURD” to nie tylko dbałość o właściwe zachowanie kierujących wobec pieszych czy rowerzystów i odwrotnie. Cały czas pracujemy nad zwiększeniem świadomości osób najbardziej narażonych na niebezpieczeństwa na drodze, o czym przypomniał podczas briefingu Pan Dominik Grabowski z Opolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. To właśnie w tym celu rozdajemy odblaski na terenie naszego województwa. Informujemy mieszkańców Opolszczyzny, że ten niewielki gadżet może uratować nie tylko nasze zdrowie, ale nawet życie.
Jak to możliwe? Dzięki elementom odblaskowym, również tym niewielkim, kierowca jest w stanie dostrzec pieszego wcześniej, nawet z odległości 150 metrów. Ta odległość daje mu odpowiednią ilość czasu, by móc prawidłowo zareagować i zapobiec tragedii. Dla porównania – pieszy bez odblasków, poruszający się po zmroku, ubrany w ciemną odzież jest widoczny z odległości zaledwie 30 metrów. To daje mu znacznie mniej czasu na odpowiednią reakcję, w konsekwencji zwiększając prawdopodobieństwo potrącenia.
Podczas dzisiejszej akcji rozdawaliśmy nie tylko odblaski. Dzięki uprzejmości MZK oraz MZD w Opolu na przystankach autobusowych oraz w autobusach komunikacji miejskiej umieściliśmy specjalnie przygotowane infografiki, mówiące o tym jak duży wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze ma noszony odblask. Mamy nadzieję, że tym sposobem nasz przekaz trafi do jak najszerszego grona mieszkańców Opolszczyzny.