Aktualności

Wybierając się do lasu pamiętaj o swoim bezpieczeństwie

Data publikacji 14.10.2024

39-latek zagubił się w lesie w trakcie grzybobrania. Nie było z nim kontaktu, ponieważ mężczyzna nie miał ze sobą telefonu komórkowego. Kiedy nie pojawił się w umówionym miejscu o wskazanej porze, zaniepokojona rodzina powiadomiła służby. Na szczęście jego historia zakończyła się szczęśliwie - po niespełna dwóch godzinach od zgłoszenia mężczyzna się odnalazł. Apelujemy o odpowiedzialne podejście do wypraw do lasu i przypominamy o najważniejszych zasadach, o których warto pamiętać podczas leśnych wędrówek.

W niedzielę, 13 października około godziny 12:30 z dyżurnym kędzierzyńsko-kozielskiej komendy skontaktował się zaniepokojony mężczyzna. Z przekazanych przez niego informacji wynikało, że jego 39-letni znajomy, z którym przyjechał na grzyby do lasu w Lubieszowie, zgubił się podczas grzybobrania. Jak wynikało z informacji, które podał zgłaszający, 39-latek nie wrócił na umówione miejsce o określonej porze. Mężczyzna oświadczył, że z uwagi na stan zdrowia swojego kompana bardzo się niepokoi i obawia, że coś mu się stało.

Kędzierzyńsko-kozielscy funkcjonariusze tuż po otrzymaniu zgłoszenia ruszyli na jego poszukiwania. Do działań włączyli się też strażacy. Około godziny 14:00 39-latek pojawił się w umówionym miejscu. Nie potrzebował pomocy medycznej. Oświadczył policjantom, że faktycznie się zagubił, jednak ostatecznie odnalazł drogę powrotną do umówionego miejsca.

Sezon grzybobrania w pełni. Każdego roku otrzymujemy zgłoszenia, z których wynika, że ktoś zgubił się w lesie. Apelujemy o odpowiedzialne podejście do wypraw do lasu i przypominamy o najważniejszych zasadach, o których warto pamiętać podczas leśnych wędrówek:

  • przed wyjściem do lasu warto powiadomić bliskich o wyprawie oraz wskazać im najbliższą okolicę, w której będziemy przebywać. Powiedzmy im również kiedy zamierzamy wrócić do domu;
  • do lasu najlepiej wybierać się w towarzystwie – im więcej osób, tym lepiej.
  • Gdy na grzyby wybieramy się z dziećmi, osobami starszymi, schorowanymi - nie traćmy ich z oczu i nie pozwalajmy samym odchodzić zbyt daleko;
  • nie zapominajmy o zabraniu latarek i elementów odblaskowych, dzięki którym w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni. Najlepiej jednak wybierać się do lasu o takiej porze kiedy mamy pewność, że zdążymy jeszcze przed zmrokiem wrócić do domu.
  • przydatny będzie telefon komórkowy z naładowaną baterią, który może okazać się pomocny w sytuacjach kryzysowych;
  • warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie;
  • kiedy nie jesteśmy pewni co do swojej orientacji w terenie lepiej nie odchodźmy zbyt daleko od drogi, w głębi lasu bardzo szybko można zgubić drogę powrotną.

 

Powrót na górę strony