Policjanci z Ozimka odnaleźli zagubionych w lesie grzybiarzy
66 i 68-latek z województwa śląskiego wybrali się na grzyby do lasów pod Ozimkiem. Jednak nie znając tutejszego terenu, szybko stracili orientację co do swojego położenia. Zmęczeni, po około dwóch godzinach bezskutecznego szukania drogi powrotu, wezwali pomoc. Starsi posterunkowi Adrian Bartyla i Kewin Kos szybko odnaleźli zagubionych w lesie seniorów. Mężczyźni nie wymagali pomocy lekarskiej. Cali i zdrowi zostali przewiezieni przez policjantów do ich pozostawionego w lesie samochodu, by móc bezpiecznie wrócić do domu.
W poniedziałek, 7 października, około godz. 13:00, na numer alarmowy 112 zadzwonił przestraszony mężczyzna z informacją, że wspólnie ze swoim kolegą zgubili się w lesie w trakcie zbierania grzybów. Jak wynikało ze zgłoszenia, mieszkańcy województwa śląskiego, już od 2 godzin bezskutecznie szukali drogi powrotnej. Na poszukiwania w pierwszej kolejności pojechał patrol z Ozimka w składzie st. post. Adrian Bartyla i st. post. Kewin Kos.
Policjanci skontaktowali się telefonicznie z zagubionymi i ustalili, gdzie mężczyźni zostawili swój samochód, którym przyjechali na grzybobranie. Od tamtego miejsca, będąc w ciągłym kontakcie z mężczyznami, wykorzystując sygnały świetlne i dźwiękowe mundurowi zaczęli szukać zagubionych. Już po chwili, mieszkańcy województwa śląskiego przekazali funkcjonariuszom, że słyszą w oddali sygnały radiowozu. Jeden z policjantów ruszył pieszo w stronę zagubionych mężczyzn. Po przejściu około 3 kilometrów w głąb lasu policjant odnalazł 66 i 68-latka, siedzących na ziemi. Mężczyźni, choć zmęczeni i zdezorientowani, nie potrzebowali pomocy lekarskiej. Zostali przewiezieni przez policjantów do swojego samochodu, by móc bezpiecznie wrócić do domu.
Najprawdopodobniej to właśnie nieznajomość terenu była główną przyczyną zagubienia się mieszkańców województwa śląskiego. Warto jednak zaznaczyć, że starsi mężczyźni zachowali zdrowy rozsądek i szybko zadzwonili na numer alarmowy, prosząc o pomoc. Dlatego tak ważne jest zabieranie na wycieczki do lasu naładowanego telefonu. Pamiętajmy również, aby podczas leśnego spaceru zwracać uwagę na słupki oddziałowe, które określają Twoją lokalizację. Podając ich numer odpowiednim służbom, ułatwiasz ustalenie Twojego położenia w lesie. Poinformujmy również najbliższych o naszych planach i miejscu, do którego wybieramy się na wycieczkę, a także przybliżony czas powrotu. O tym, jak prawidłowo reagować, w sytuacji zaginięcia seniora dowiecie się więcej po linkiem:
#JestemTuCZEKAM – co zrobić w sytuacji zaginięcia seniora?