Aktualności

Działania nyskiej drogówki pn. "Telefony"

Data publikacji 19.09.2018

Brak skupienia i rozproszona uwaga, to tylko niektóre z konsekwencji używania telefonu podczas prowadzenia pojazdu. Policjanci z nyskiej drogówki, aby uświadomić kierowcom powagę sprawy, przeprowadziła działania pn. „Telefony”. Ta ogólnokrajowa akcja, miała na celu zminimalizowanie zagrożeń w ruchu drogowym powodowanych przez kierujących, którzy w sposób niedozwolony korzystają z telefonu komórkowego podczas jazdy.

Działania policjantów z nyskiej drogówki, które przeprowadzili wspólnie z funkcjonariuszami z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, była kolejną akcją na rzecz bezpieczeństwa. Wczoraj, tj. 18 września br., funkcjonariusze od wczesnych godzin porannych patrolowali drogi nyskiego powiatu. Przyglądali się bacznie kierowcom, czy podczas jazdy nie korzystają z telefonów komórkowych.

Założeniem i głównym celem tej akcji było podnoszenie wiedzy i świadomości kierujących w zakresie bezpieczeństwa na drodze. Rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy, dekoncentruje kierującego i rozprasza jego uwagę. Dlatego też policjanci kontrolowali kierowców i informowali o zagrożeniach spowodowanych takim zachowaniem.

W trakcie działań policjanci skontrolowali 115 kierujących. Funkcjonariusze ujawnili 60 wykroczeń, w tym 7 przypadków korzystania z telefonu komórkowego przez kierujących.

Pisanie nawet bardzo krótkiego SMS-a czy wybieranie numeru telefonu podczas jazdy, powoduje oderwanie wzroku od drogi na klika sekund. W zależności od tego z jaką prędkością porusza się pojazd, pokonujemy wówczas nawet kilkadziesiąt metrów. Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi, stwarzamy realne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Każdy uczestnik ruchu drogowego, bez względu na to czy jest kierowcą, rowerzystą lub pieszym powinien czuć się bezpiecznie.

Przypominamy!

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, "kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku". Za naruszenie tego zakazu kierowcy grozi 200 złotych mandatu karnego oraz otrzymanie 5 punktów karnych.

Powrót na górę strony