Konsekwencje dla cudzoziemców lekceważących prawo
W sobotę oficer dyżurny strzeleckiej Policji otrzymał zgłoszenie, że w jednym z marketów w Strzelcach Opolskich dwóch mężczyzn miało ukraść kilka butelek markowego alkoholu. Skierowany na miejsce patrol Policji ujął na terenie sklepu sprawców interwencji. Byli to obywatele Gruzji. Funkcjonariusze Policji powiadomili opolską Straż Graniczną, która wobec Gruzinów podjęła czynności polegające na kontroli legalności ich pobytu. Okazało się, że obaj przebywają w Polsce nielegalnie.
Pracownicy ochrony jednego ze strzeleckich marketów zatrzymali dwóch mężczyzn narodowości kaukaskiej, który dokonali kradzieży kilku butelek markowego alkoholu. Jakby tego było mało jeden z mężczyzn przyjechał na miejsce zdarzenia kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości. Policyjne badanie alkomatem wykazało promil alkoholu w jego organizmie. Samochód, którym przyjechali został usunięty na policyjny parking strzeżony. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyzn i doprowadzili ich do komendy Policji. W toku czynności ustalono, że byli to obywatele Gruzji a wobec jednego z nich wydana już była decyzja o nakazie powrotu do kraju pochodzenia. Obcokrajowcy kolejne 48 godzin spędzili w areszcie.
36-letniemu mężczyźnie, który już posiadał decyzję o nakazie powrotu do kraju pochodzenia został przedstawiony zarzut kradzieży. Drugiemu mężczyźnie, przedstawiono zarzut kradzieży oraz kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Dodatkowo Straż Graniczna wszczęła wobec 33-latka postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania go do opuszczenia kraju. Decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu wydaje się cudzoziemcowi m.in. gdy wymagają tego względy ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego Rzeczypospolitej Polskiej.
W przypadku wszystkich zdarzeń z obcokrajowcami nielegalnie przebywającymi na terenie naszego kraju Policja powiadamia Straż Graniczną. Tutaj również organ Straży Granicznej został powiadomiony o zatrzymaniu Gruzinów i co było jego powodem. Nie ma miejsca na bezkarność obcokrajowców popełniających czyny zabronione.
Straż Graniczna informuje, że cudzoziemcy, którzy uporczywie naruszają polskie prawo zagrażając porządkowi i bezpieczeństwu publicznemu, będą bezwzględnie przymusowo doprowadzani do granic ich krajów pochodzenia, gdzie będą przekazywani ich władzom. Od początku 2024 roku w Śląskim Oddziale Straży Granicznej 28 cudzoziemcom wydane zostały decyzje administracyjne, wiążące się z wieloletnim zakazem wjazdu do strefy Schengen (od 5 do 10 lat) oraz z koniecznością przymusowego doprowadzenia do granicy ich państw pochodzenia i przekazania władzom tych państw. Większość z nich (19 osób) stanowią obywatele Ukrainy. Pozostałe osoby są obywatelami Gruzji, Mołdawii, Białorusi, Pakistanu i Zimbabwe.