Aktualności

Portret pamięciowy sprawcy oszustwa na "pracownika ZUS"

Data publikacji 28.08.2018

W jednym z mieszkań w Kluczborku doszło do kradzieży gotówki przez oszusta, podającego się za pracownika ZUS-u. Przestępca wykorzystując podeszły wiek pokrzywdzonej, a także jej zaufanie do instytucji, skradł portfel z oszczędnościami. Apelujemy o daleko idącą ostrożność i rozwagę oraz o niepodejmowanie pochopnych decyzji.

27 sierpnia, tuż przed godziną 11:00, do drzwi mieszkania jednego ze starszych małżeństw mieszkających w Kluczborku, zapukał mężczyzna podający się za "pracownika ZUS”. Będąca w środku 81-latka była przekonana, że mężczyzna jest urzędnikiem, który przyszedł w sprawie jej emerytury. Wpuszczony do mieszkania oszust, wykorzystując zamieszanie związane z dokumentami, skradł kobiecie portfel w którym było blisko 2 500 zł. Kiedy 81-latka spostrzegła, że ma do czynienia z oszustem, ten uciekł już z mieszkania.

Policjanci zajmujący się tą sprawą sporządzili portret pamięciowy mężczyzny, który był w mieszkaniu małżeństwa. W związku z tym funkcjonariusze zwracają się z prośbą do wszystkich, którzy rozpoznają mężczyznę widniejącego na zdjęciu, bądź posiadają jakiekolwiek informacje na temat opisywanego zdarzenia o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Kluczborku osobiście, lub telefonicznie pod nr 77 – 417 03 03

Pamiętajmy!

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i kradzieży oraz jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i modyfikują swoje metody działania.  W ostatnim czasie często wykorzystywaną przez nich metodą jest kradzież „na policjanta” lub innego urzędnika państwowego. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do Policji oraz innych instytucji i wyłudzają pieniądze od starszych osób.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Spotykamy się nieraz z członkami rodziny, z którymi na co dzień nie mamy kontaktu. Wykorzystujmy okoliczności takie jak obiady świąteczne czy przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

 

 


 

Powrót na górę strony