Aktualności

Zajęcia w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu

Data publikacji 02.07.2024

Policjanci garnizonu opolskiego uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych w siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Głównym przedmiotem zainteresowania Muzeum jest funkcjonowanie dwóch systemów jenieckich: niemieckiego i radzieckiego, w okresie II wojny światowej i podejmowanie działań o zachowanie pamięci o ofiarach zbrodni. Policjanci uczestniczą w tego typu inicjatywach w ramach działalności w strukturach komend pełnomocników do spraw ochrony praw człowieka.

Wykłady w sposób interesujący prowadziła dr Renata Kobylarz-Buła Zastępca Dyrektora Centralne Muzeum Jeńców Wojennych oraz dr Piotra Stanek kierownik Działu Naukowego CMJW. Prelegenci omówili trzy zagadnienia: Rozwój prawa międzynarodowego w zakresie traktowania jeńców wojennych, System jenieckich obozów Wehrmachtu i NKWD w latach II wojny światowej oraz Witold Pilecki – człowiek, żołnierz, bohater. Następnie  dr Kamil Weber z ogromną pasją omówił i oprowadził uczestników po czasowej wystawie pt.  Kocham, do zobaczenia …

Podczas zajęć policjanci mieli możliwość uzyskania wiedzy na temat funkcjonowania obozów jenieckich, w tym także losów policjantów podczas II wojny światowej.  Omawiano ewolucją wojennego prawa międzynarodowego oraz uniwersalne wartości i humanistyczne postawy zabezpieczające wolność jednostki. Ponadto policjanci mieli możliwość zaobserwowania zachowania człowieka w trybach wojny, jego praw i skomplikowanych stosunków narodowościowych i etnicznych.

Wizyta w Muzeum to chwila zadumy nad tym co wydarzyło się w przeszłości oraz refleksja na przyszłość, aby nigdy więcej nie doszło do takich tragicznych wydarzeń.

Powrót na górę strony