"Community policing" dzielnicowego z Kietrza
St. sierż. Rafał Migacz znany jest mieszkańcom Kietrza ze swojego zaangażowania w sprawy lokalnej społeczności. To dzielnicowy w tej miejscowości. Na co dzień zajmuje się szeroką gamą problemów - od profilaktyki po procedurę "Niebieskiej Karty". Dzielnicowy Rafał ma także oko na pijanych kierowców. Od początku roku zatrzymał już w swoim rejonie 5 osób na podwójnym gazie. Tym razem kierowca audi dodatkowo nie miał prawa jazdy, badań technicznych i ubezpieczenia. Jak sam żartobliwie twierdzi, jeśli macie coś na sumieniu, omijajcie Kietrz szerokim łukiem.
W miniony piątek podczas służby pełnionej na terenie gminy Kietrz, dzielnicowy zauważył podejrzanie zachowującego się kierowcę osobowego audi. Po zatrzymaniu kierowcy okazało się, że w wydychanym powietrzu ma ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie, dodatkowo mężczyzna nie posiada prawa jazdy. Ponadto pojazd, którym jechał, nie posiadał aktualnych badań technicznych ani ubezpieczenia. Kierowca nie potrafił wytłumaczyć swojego zachowania dzielnicowemu. O dalszym losie 25-latka zdecyduje sąd. Kara, która grozi mężczyźnie, to wysoka grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów oraz do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo odpowie za brak aktualnych badań technicznych i ubezpieczenia.
Dzielnicowi często nazywani są naszą ,,wizytówką’’ – czy też policjantami pierwszego kontaktu. Dzielnicowi utrzymują bezpośredni kontakt ze społecznościami lokalnymi oraz różnymi instytucjami, które są usytuowane w ich rejonie służbowym. Zajmują się szeroką gamą problemów. Angażują się w profilaktykę skierowaną do dzieci, młodzieży jak i seniorów. Biorą udział w rozwiązywaniu spraw karnych współpracując z kryminalnymi i dochodzeniowcami. Rozpoznają i reagują na zjawiska demoralizacji oraz środowiska kryminogenne. Prowadzą procedurę "Niebieskiej Karty", która z założenia jest pomocowa i opiekuńcza, ale może wiązać się również ze sprawą karną.
Działania dzielnicowego Rafała znacząco przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz budują zaufanie mieszkańców do lokalnych służb porządkowych. Regularne kontrole i szybka reakcja na zagrożenia pokazują, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest dla niego, oraz mieszkańców Kietrza ważne. Dzięki jego staraniom, mieszkańcy Kietrza a także okolic, mogą czuć się bezpieczniej wiedząc, że w ich rejonie policjanci aktywnie działają na rzecz eliminacji zagrożeń związanych z nietrzeźwymi kierowcami.
"Koncepcja policji środowiskowej (ang. "community policing" lub "neighbourhood policing") opiera się na założeniu, że skuteczne zwalczanie przestępczości i antyspołecznych zachowań wymaga bliskiej współpracy Policji z członkami społeczności lokalnej" - cyt. za Wikipedia. W Polsce nastawienie to oddaje właśnie koncepcja służby dzielnicowego. Jeszcze klarowniej określa to program Komendy Głównej Policji "Dzielnicowy bliżej nas".