Aktualności

BEZPIECZNY AUTOKAR - wykaz miejsc kontroli i numery telefonów w województwie opolskim

Data publikacji 14.06.2024

Wkrótce rozpoczną się wakacje, ale już teraz zaczęły się wyjazdy i letnie wycieczki. Zadbajmy więc o to, aby korzystać z w pełni sprawnych i bezpiecznych środków transportu. Przypominamy, że opolscy policjanci cały czas przeprowadzają kontrole autokarów oraz ich kierowców. Potrzebę kontroli autobusu może zgłosić każdy mieszkaniec Opolszczyzny. Wystarczy zadzwonić do konkretnej jednostki Policji na terenie naszego województwa oraz podać termin planowanego wyjazdu. Zobaczcie, gdzie na terenie Opolszczyzny odbywają się takie kontrole, oraz jak należy je zawczasu zgłosić.

Przed nami wakacje, które dla wielu z nas oznaczają liczne wyjazdy i podróże. Mieszkańcy Opolszczyzny jako środek transportu na wakacyjne wycieczki wybierają nie tylko samochody osobowe, ale coraz częściej decydują się na podróże autokarem. Ta forma lokomocji najczęściej dotyczy wyjazdów na kolonie oraz obozy sportowe. Co więc zrobić, aby upewnić się że podróż naszego dziecka odbędzie się sprawnym i bezpiecznym środkiem transportu?

Policjanci przypominają, że na terenie Opolszczyzny istnieje możliwość bezpłatnej kontroli autokaru, wybierającego się na letni odpoczynek. Potrzebę takiej kontroli może zgłosić każdy mieszkaniec naszego województwa. Wystarczy zadzwonić lub złożyć wniosek do właściwej miejscowo jednostki Policji oraz wskazać termin planowanego wyjazdu. Najlepiej zrobić to kilka dni wcześniej przed wyznaczonym terminem wycieczki.

Podczas kontroli autokaru funkcjonariusze sprawdzą stan techniczny pojazdu, m. in. stan oświetlenia, stan szyb oraz ogumienia. Mundurowi skontrolują również trzeźwość kierowcy oraz jego uprawnienia  i posiadane dokumenty.

Pamiętajmy jednak o tym, że nawet jeśli wcześniej nie zgłosiliśmy na Policje kontroli autobusu, a na miejscu  zbiórki będziemy mieli jakiekolwiek podejrzenia, czy to dotyczące niesprawności autokaru, czy też stanu trzeźwości kierującego nie powinniśmy absolutnie zgadzać się na wyjazd i niezwłocznie powiadomić policjantów.

Powrót na górę strony