Aktualności

"Trzeźwy poranek" na opolskich drogach - podsumowanie

Data publikacji 07.05.2024

Ponad 5000 przebadanych kierowców i w tym aż 33, którzy odważyli się na jazdę po alkoholu. Dodatkowo zatrzymany nietrzeźwy kierujący peugeotem, który doprowadził do kolizji na autostradzie. To podsumowanie akcji „Trzeźwy Poranek”, która została przeprowadzona na drogach Opolszczyzny. Teraz zatrzymani nietrzeźwi kierujący muszą się liczyć z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów, wysoką grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności do 2 lat. Dlatego apelujemy! Piłeś – nie jedź!

Wczorajszy poniedziałkowy poranek (06.05) opolscy policjanci rozpoczęli bardzo wcześnie po to, aby zadbać o bezpieczeństwo użytkowników opolskich dróg. Dlatego policjanci zorganizowali akcję o nazwie „Trzeźwy poranek”, która prowadzona była na terenie całego województwa opolskiego. Mundurowi kontrolowali kierowców nie tylko na głównych ciągach komunikacyjnych. Ich nadzorem zostały również objęte lokalne drogi dojazdowe.

W trakcie akcji policjanci sprawdzili trzeźwość ponad 5000 osób. Niestety mimo apeli o rozwagę i odpowiedzialność na drodze, niektórzy kierujący nie wykazali się rozsądkiem. Aż 33 z skontrolowanych kierowców zdecydowało się na jazdę „na podwójnym gazie”.

Przykładem skrajnej nieodpowiedzialności wykazał się kierujący peugeotem mężczyzna, który doprowadził do kolizji na autostradzie A4. Jak ustalili policjanci, 38-latek najprawdopodobniej zasnął w trakcie jazdy, w wyniku czego uderzył w bariery energochłonne. Jak się szybko okazało mężczyzna był nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało, że miał ponad promil alkoholu w organizmie. Na szczęście w wyniku tego zdarzenia nikt nie został ranny.

Wszystkim nietrzeźwym zostały zatrzymane uprawnienia do kierowania pojazdami. Muszą się teraz liczyć z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów, wysoką grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności do 2 lat.

Przypominamy, że alkohol spowalnia reakcje, obniża koncentrację, powoduje błędną ocenę szybkości jazdy, odległości, a także własnych umiejętności. Nietrzeźwi kierujący stanowią bardzo poważne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale wszystkich uczestników ruchu drogowego, ich zdrowia, a nawet życia. Nigdy nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu!

Powrót na górę strony