Aktualności

Praca za granicą – jak nie dać się oszukać!

Data publikacji 28.06.2018

Gdzie szukać pracy sezonowej i na co zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert. Jak ustrzec się przed niebezpiecznymi sytuacjami za granicą i gdzie szukać pomocy kiedy już do takich dojdzie. W tej sprawie Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Brzegu Pan Zbigniew Kłaczek spotkał się z Komendantem Powiatowym Policji w Brzegu insp. Zbigniewem Dychus.

Praca sezonowa to częste zajęcie dla młodych ludzi w okresie wakacji. To dodatkowe źródło dochodu dla dorosłych, którzy w miejscu zamieszkania nie mają stałego zatrudnienia lub tymczasowy zastrzyk gotówki dla młodych, którzy jeszcze się uczą. Kiedy poszukujemy takiego zajęcia warto dobrze sprawdzić potencjalnego pracodawcę zanim wyruszymy w świat.

O tym z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać osoby wyjeżdżające do pracy za granicę rozmawiali Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Brzegu Pan Zbigniew Kłaczek i Komendant Powiatowy Policji w Brzegu insp. Zbigniew Dychus. Trzeba zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa jakie mogą nas spotkać. To m.in. brak umowy o pracę, zaleganie z wypłatą należności, obciążanie pracownika dodatkowymi kosztami (np.za nocleg) wbrew zawartej umowie, nieprzestrzeganie przez pracodawcę zasad BHP. Niestety zdarzają się też znacznie tragiczniejsze sytuacje jak – handel ludźmi, wykorzystywanie seksualne czy zmuszanie do kradzieży. Dlatego my też namawiamy do rozważnego wyszukiwania ofert pracy. Jeśli jednak zdarzyło by się tak, że coś złego nas spotkało za granicą, nie wstydźmy się przyznać do tego. Jak najszybciej skontaktuj się z kimś bliskim w Polsce lub szukaj pomocy w Polskiej Ambasadzie.

Wiedza o zagrożeniach z jakimi wiąże się praca sezonowa może uchronić nie jedną wyjeżdżającą za granicę osobę. Przed wyjazdem należy zapoznać się z warunkami życia i pracy w państwie, w którym zamierzamy podjąć pracę. Warto również zapoznać się z sytuacją na rynku pracy danego państwa. Zatem szukając zajęcia na wakacje warto skorzystać z oficjalnych stron: http://eures.praca.gov.pl/  i https://ec.europa.eu/eures/public/language-selection gdzie publikowane są zagraniczne oferty obsługiwane przez wojewódzkie urzędy pracy, w których pracodawcy zagraniczni zadeklarowali szczególne zainteresowanie rekrutacją obywateli z Polski. Podstawowych informacji udzieli również odpowiedni pośrednik pracy w każdym powiatowym urzędzie pracy.

Warto pamiętać, że z takimi problemami możemy się również spotkać na polskim rynku pracy. Najważniejsza jest więc edukacja młodych ludzi, dlatego już przed wakacjami brzeski urząd pracy rozmawiał z młodzieżą w szkołach ponadgimnazjalnych o tym gdzie najbezpieczniej szukać pracy sezonowej i co powinno zaniepokoić w ofertach różnych pracodawców. Teraz zaś wspólnie kontynuujemy tę edukację w trosce o polskich obywateli.

  • Praca za granicą – jak nie dać się oszukać!
  • Praca za granicą – jak nie dać się oszukać!
  • Praca za granicą – jak nie dać się oszukać!
  • Praca za granicą – jak nie dać się oszukać!
  • Praca za granicą – jak nie dać się oszukać!
  • Praca za granicą – jak nie dać się oszukać!
Powrót na górę strony