Aktualności

Opolscy czworonożni funcjonariusze w akcji

Data publikacji 27.03.2024

Policyjne psy służbowe są nie tylko nieocenionymi przyjaciółmi, ale i znakomitymi pomocnikami w służbie. Jednak, aby ich praca była skuteczna czworonożni funkcjonariusze cały czas muszą doskonalić nabyte umiejętności. Na terenie Komendy Powiatowej Policji w Prudniku odbyło się szkolenie dla policyjnych przewodników psów służbowych i ich podopiecznych z całego garnizonu opolskiego. Tym razem to psy do wyszukiwania zapachów narkotyków i materiałów wybuchowych szlifowały swoje zdolności pod bacznym okiem fachowca.

Psy to bez wątpienia najlepsi przyjaciele człowieka. W Policji to także partnerzy służbowi policjantów – przewodników. Czworonożni funkcjonariusze już od lat pełnią służbę w naszej formacji, a ich rola cały czas się zwiększa. Wykorzystywane są już nie tylko do patrolowania ulic ale także do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych i narkotyków oraz poszukiwania osób zaginionych. Stanowią bezcenne wsparcie dla policjantów podczas codziennej służby. Jednak aby nasi czworonożni przyjacieli mogli wykonywać swoje zadania profesjonalnie potrzebne są szkolenia.

W miniony poniedziałek ( 25.03) na terenie Komendy Powiatowej Policji w Prudniku odbyło się szkolenie dla przewodników psów służbowych i ich podopiecznych z całego garnizonu opolskiego. Tego typu ćwiczenia odbywają się cyklicznie. Takie szkolenia doskonalą nabyte umiejętności policyjnych czworonogów oraz utrzymują ich sprawność fizyczną.

W przedsięwzięciu brało udział 8 czworonogów. Tym razem były to psy stanowiące grupę do zadań "specjalnych", które tresowane są do wyszukiwania zapachów narkotyków i materiałów wybuchowych. Policjanci przygotowali dla swoich podopiecznych wiele zadań, z którymi psy mogą spotkać się w codziennej służbie. Między innymi szkolenie miało na celu podniesienie zdolności tresurowych w przeszukiwaniu pomieszczeń i bagaży pod kątem wskazanych materiałów.

Jak można było się spodziewać, psy bez najmniejszego trudu wykonały swoje zadanie, co może świadczyć o ich bardzo dobrym przygotowaniu do służby.

Dodatkowo podczas tego szkolenia przeprowadzono także doskonalenie w zakresie tresury indywidualnej psa patrolowego. Skandur - pies rasy rottweiler, jest czworonożnym funkcjonariuszem prudnickiej Jednostki. Podczas ćwiczeń przećwiczono z nim elementy z zakresu podejmowania interwencji w stosunku do osób agresywnych posiadających niebezpieczne przedmioty, które mogą stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.


 

  • pies i policjant podczas szkolenia
  • pies i policjant podczas szkolenia
  • pies i policjant podczas szkolenia
  • pies policyjny na szkoleniu
  • pies i policjant podczas szkolenia
  • pies i policjant podczas szkolenia
  • pies i policjant podczas szkolenia
  • pies policyjny na szkoleniu
  • pies i policjant podczas szkolenia
Powrót na górę strony