Aktualności

Konfiskata auta za alkohol - pierwszy nietrzeźwy kierowca na Opolszczyźnie stracił samochód

Data publikacji 18.03.2024

Od 14 marca br. obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Przekonał się o tym ujęty przez obywatela 24-letni mieszkaniec powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, który kierował audi mając w organizmie 1,7 promila.

Coraz częściej społeczeństwo nie pozostaje obojętne i reaguje na przypadki jazdy na "podwójnym gazie". W sobotę, około godziny 12:00 oficer dyżurny kędzierzyńsko-kozielskiego komisariatu odebrał zgłoszenie o ujęciu nietrzeźwego kierującego w miejscowości Polska Cerekiew.  

Na miejsce natychmiast został skierowany policyjny patrol. Funkcjonariusze w rozmowie ze zgłaszającym ustalili, że jadąc od Większyc w kierunku Polskiej Cerekwi, zauważył audi którego tor jazdy wskazywał, że kierowca może być nietrzeźwy. W związku z tym gdy samochód zatrzymał się zgłaszający uniemożliwił kierującemu dalszą jazdę  zajeżdżając mu drogę a następnie zabierając kluczyki. Po czym o całym zdarzeniu natychmiast powiadomił policjantów.

Przeprowadzone przez funkcjonariuszy badanie trzeźwości potwierdziło przypuszczenia zgłaszającego. Okazało się, że 24-latek miał w organizmie 1,7 promila.

Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny z uwagi na stan techniczny pojazdu. Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 14 marca br. funkcjonariusze tymczasowo zabezpieczyli także jego samochód.

Przypominamy, że za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdu. Dodatkowo w  tej sytuacji mają zastosowanie nowe przepisy dotyczące przepadku samochodu za jazdę w stanie nietrzeźwości. Teraz 24-latek oprócz wymienionej kary, musi się również liczyć z utrata pojazdu.

Od 14 marca br. obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.

Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:

  • zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
  • sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
  • nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:

- był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
- znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

Powrót na górę strony