Aktualności

Komunikacja międzykulturowa - doskonalenie zawodowe opolskich funkcjonariuszy

Data publikacji 18.03.2024

Jaki wpływ mają różnice kulturowe na przebieg komunikacji czy jakich technik użyć, aby skutecznie porozumiewać się z osobami innych kultur – tymi zagadnieniami zajmowali się policjanci uczestniczący w szkoleniu zorganizowanym przez Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu d/s Ochrony Praw Człowieka. Wartościową wiedzę funkcjonariuszom przekazała przedstawicielka Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, Pani Anna Kawalska.

Komunikacja międzykulturowa to proces wymiany informacji pomiędzy przedstawicielami różnych kultur, różniących się pod wieloma względami, np. językiem, normami społecznymi czy wartościami. Każdy kraj ma swoje unikalne cechy, a te wpływają na sposób, w jaki ludzie komunikują się zarówno werbalnie, jak i niewerbalnie.

Opolscy policjanci w swojej codziennej służbie niejednokrotnie mają kontakt z osobami różnych narodowości i kultur. W takich kontaktach ważna jest nie tylko umiejętność posługiwania się językiem obcym, ale także zdolność czytania sygnałów niewerbalnych, oraz umiejętność dostosowania się do różnic w stylu komunikacji. Dlatego, aby skutecznie porozumiewać się z przedstawicielami innych kultur, mundurowi muszą mieć do tego odpowiednie kompetencje.

Wychodząc na przeciw wymaganiom, w miniony czwartek (14.03) w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu, odbyło się szkolenie, w zakresie komunikacji międzykulturowej, zorganizowane przez Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu d/s Ochrony Praw Człowieka.

Prelegentem tej koferencji dla mundurowych, była przedstawicielka Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, Pani Anna Kawalska. Policjanci podczas tego szkolenia m.in. dowiedzieli się jaki wpływ na komunikację mają różnice kulturowe i jakich technik używać, aby skutecznie porozumiewać się z osobami innych kultur. Ponadto omówione zostały stereotypy kulturowe i sposoby jak je pokonywać.


 

  • grafika, której znajdują się małe krany z ludzkim twarzami oraz opis nazwy szkolenia - Komunikacja Międzykulturowa
  • policjanci podczas szkolenia
  • policjanci i prelegentka szkolenia na sali szkoleniowej
Powrót na górę strony