Aktualności

Podsumowaliśmy "Tydzień Bezpieczeństwa Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego" na Opolszczyźnie

Data publikacji 11.03.2024

Opolscy policjanci przeprowadzili działania pod nazwą "Tydzień Bezpieczeństwa Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego". W tym czasie funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę zarówno na zachowania kierowców jak i błędy popełnianie przez pieszych i rowerzystów. Mundurowi podczas ich trwania ujawnili ponad 1900 wykroczeń. Jednak mimo to, działania miały przede wszystkim charakter prewencyjny. By wzmocnić swój przekaz, policjanci przygotowali symulację wypadku drogowego z udziałem pieszych. Miała ona na celu uświadomić mieszkańcom Opolszczyzny, jak niewiele potrzeba, by doszło do nieszczęścia na drodze.

Opolscy policjanci przeprowadzili wojewódzkie działania pod nazwą "Tydzień Bezpieczeństwa Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego". Akcja trwała od poniedziałku 4 marca do niedzieli 10 marca. Jej celem była poprawa bezpieczeństwa tej grupy użytkowników dróg. Policjanci zwracali szczególną uwagę nie tylko na zachowania kierowców wobec pieszych ale również na to jak zachowują się sami piesi i kierujący jednośladami. W celu zwiększenia efektywności policjanci korzystali także z policyjnego drona.

Jednak działania miały przede wszystkim charakter prewencyjny. By wzmocnić swój przekaz funkcjonariusze przygotowali symulację wypadku drogowego z udziałem pieszych. Akcja miała na celu uświadomić mieszkańców Opolszczyzny, jak niewiele potrzeba, by doszło do nieszczęścia na drodze.

Policjanci na Opolszczyźnie podczas działań ujawnili ponad 1900 wykroczeń. Z tej liczby blisko 1000 stanowiło wykroczenia popełnione przez kierowców wobec pieszych oraz rowerzystów. Natomiast ponad 240 z nich były to wykroczenia popełnione przez pieszych a blisko 150 stanowiło wykroczenia, które popełnili rowerzyści.

Do najczęstrzych przewinień jakich dopuszczali się piesi należało przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych oraz niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Rowerzyści z kolei najczęściej niestosowali się do zakazu jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych i jazdy po chodniku. Ponadto równie często nie korzystali z dróg dla rowerów a także nie posiadali prawidłowego oświetlenia swoich pojazdów.

Przeprowadzone działania doskonale wpisały się w ogólnopolską akcję informacyjno – edukacyjną skierowaną do wszystkich uczestników ruchu drogowego, pn. „Na drodze patrz i słuchaj” prowadzoną przez Komendę Główną Policji.

Przypominamy! Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drogach, niezależnie od tego, czy jesteśmy kierowcami, pieszymi czy rowerzystami. Znajomość i przestrzeganie zasad ruchu drogowego to kroki, które pomogą nam chronić siebie i innych uczestników ruchu. Dlatego ważne jest, abyśmy wszyscy razem pracowali nad poprawą bezpieczeństwa na naszych drogach.


 

Powrót na górę strony