Aktualności

Policjanci szkolą nauczycieli jak chronić się przed atakami cyberprzestępców

Data publikacji 06.03.2024

W Opolskim Centrum Edukacji, podczas szkolenia zorganizowanego we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim, specjalista z zakresu cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, szeroko omówił współczesne zagrożenia związane z nowoczesnymi technologiami. Jakie niebezpieczeństwa płyną z sieci oraz jak chronić się przed atakami cyberprzestępców - na te i inne pytania odpowiedź usłyszeli uczestnicy szkolenia. W spotkaniu udział wzięli nauczyciele, przedstawiciele i dyrektorzy placówek oświatowych z całego województwa.

Dzięki rozwojowi internetu, dostęp do informacji, kultury, edukacji, komunikowania i rozrywki jest dziś o wiele łatwiejszy niż jeszcze kilka lat temu. Rozwojowi sieci towarzyszą jednak również zagrożenia, dotykające nie tylko zwykłych użytkowników, ale również różnego rodzaju instytucje.  Dlatego widząc konieczność informowania i przypominania społeczeństwu o czyhających zagrożeniach, prowadzimy również szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Tego typu szkolenie odbyło się wczoraj (05.03) w Opolskim Centrum Edukacji, podczas konferencji  "Sztuczna inteligencja – szanse i zagrożenia". Podczas spotkania przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, podinsp. Janusz Ustrzycki - ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa internetowego, przeprowadził prelekcję dla nauczycieli, przedstawicieli i dyrektorów placówek oświatowych z całego województwa. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy  z Narodowym Bankiem Polskim.

Oszustwa internetowe stanowią przeważającą grupę przestępstw, która w bardzo szybkim tempie się rozwija i ewoluuje w coraz bardziej złożone formy. Dlatego bardzo dokładnie omówione zostały aktualne zagrożenia, jakie mogą wynikać z niewłaściwego i nieświadomego korzystania z internetu. Podinsp. Janusz Ustrzycki szczegółowo przedstawił najnowsze metody, jakimi posługują się oszuści m.in. metodę na firmy brokerskie, które nakłaniają do inwestycji, oferując przy tym szybki zysk i powiększenie inwestowanego kapitału. Zwrócił również uwagę na oszustwo, które w szczególności nakierowane jest na różnego rodzaju instytucje. Związane jest ono z mailami, w których kryje się złośliwe oprogramowanie - często ukryte jako np. załącznik z fakturą czy rozliczeniem. Przypomniał także,  jak nie stać się ofiarą osób wyłudzających dane osobowe i dostępy do kont bankowych.

Na zakończenie spotkania ekspert prowadzący prelekcję przypomniał jak poważne konsekwencje mogą mieć nieprzemyślane działania w sieci.

 

 

 

 

  • policjant przy pulpicie szkoleniowym
  • policjant w cywilnym ubraniu podczas udzielania wywiadu dla dziennikarki radiowej
  • sala szkoleniowa, uczestnicy szkolenia
Powrót na górę strony