Aktualności

Kształtujemy właściwe postawy młodych kierowców

Data publikacji 22.02.2024

Trwa IX edycja Opolskiej Kampanii Edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed Tobą!”. Kolejne spotkania odbyło się w Zespole Szkół Mechanicznych im. Żołnierzy Września 1939 Roku w Namysłowie. Tam policjanci przekazali uczniom między innymi informacje dotyczące zagrożeń związanych z agresją na drogach oraz lekceważeniem obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Razem z nami byli strażacy, strażnicy więzienni, nauczyciele, instruktorzy jazdy czy ratownicy medyczni. Wszystko po to, by w młodych ludziach kształtować pożądane postawy na drodze.

Opolska Kampania Edukacyjna pod hasłem „Przyhamuj, życie przed Tobą” to cykl działań zapoczątkowanych przez Opolskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2013/2014. Celem kampanii jest uświadomienie zagrożeń wynikających z uczestnictwa w ruchu drogowym. Dotyczy to zarówno pieszych jak i kierujących rowerami lub motorowerami oraz uwrażliwienie na sytuacje kryzysowe występujące w ruchu drogowym i wykształcenie pożądanych reakcji na niewłaściwe zachowania kierowców.

W spotkaniu wzięli udział między innymi podkom. Tomasz Kukułka i asp. szt Wojciech Nowakowski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu, kpt. Łukasz Nowak z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, p. por Łukasz Wojciechowski z Aresztu Śledczego w Opolu, Rzecznik Prasowy KPP w Namysłowie st. sierż. Łukasz Wróblewski, podkom. Michał Śliwa - ratownik medyczny z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Opolu oraz egzaminator WORD i sekretarza Opolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Dominik Grabowski.

Partnerami w realizacji tego programu od pierwszej edycji są Komenda Wojewódzka Policji w Opolu, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu oraz Opolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Obecna IX edycja kampanii skierowana jest ponownie do uczniów szkół ponadpodstawowych, obecnych i przyszłych kierowców. Nowymi partnerami kampanii zostali Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Opolu oraz Państwowa Straż Pożarna w Opolu. Kampania została pomyślana jako cykl spotkań z młodzieżą we wszystkich powiatach  województwa opolskiego. Prelekcje wygłaszane przez przedstawicieli partnerów kampanii mają na celu uwrażliwienie przyszłych kierowców na niebezpieczeństwa wynikające z uczestnictwa w ruchu drogowym.

W drugiej części każdego spotkania są praktyczne ćwiczenia dla uczestników na symulatorze czasu reakcji oraz zajęcia z pierwszej pomocy pod okiem ratowników medycznych. Dodatkowo chcemy uczulić młodzież na konsekwencje brawurowej i nieostrożnej jazdy, często pod wpływem środków odurzających, które mogą dosięgnąć innych oraz długoterminowe skutki takiego zachowania dla samych kierujących.

  • w sali siedzą uczniowie naprzeciwko stoją prelegenci
  • w sali siedzą uczniowie naprzeciwko stoją prelegenci
  • prelegenci stoją w rzędzie
Powrót na górę strony