Policyjni komandosi z Opola odznaczeni zaszczytnym medalem im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja
Trzech funkcjonariuszy pełniących służbę w Samodzielnym Pododdziale Kontrterrostycznym Policji w Opolu zostało odznaczonych medalami im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Znaleźli się w gronie 58 policjantów z całej Polski, którzy z narażeniem własnego zdrowia i życia wypełniali słowa roty ślubowania. Dzięki ich profesjonalizmowi udało się bezpiecznie zatrzymać mężczyznę, który zabarykadował się w domu, groził jego wysadzeniem, a następnie otworzył ogień w kierunku Policjantów. Jak się okazało był poszukiwany listem gończym, a w domu zgromadził prawdziwy arsenał.
Policyjni komandosi szkolą się do przeprowadzania najtrudniejszych interwencji. Są do dyspozycji zawsze tam gdzie zawiodą mniej radykalne środki. Działają w skrajnie niebezpiecznych sytuacjach.
Tak też było w październiku 2023r. gdy do jednej z wiosek w powiecie nyskim przyjechali policjanci z wydziału kryminalnego z Opola. Ustalili wcześniej, że przebywa tam mężczyzna poszukiwany listem gończym do odbycia kary pozbawienia wolności wydanym przez Sąd Rejonowy w Nysie. Kiedy policjanci wylegitymowali się i poinformowali, w jakim celu przyjechali, mężczyzna wyciągnął broń, groził policjantom i zabarykadował się w domu. Funkcjonariusze, widząc reakcję, czuli realne zagrożenie ze strony mężczyzny, wobec czego na miejsce zostali wezwani policyjni negocjatorzy i kontrterroryści
Przez kilka godzin z mężczyzną rozmawiali negocjatorzy, ale nie wykazywał chęci współpracy. Groził wysadzeniem domu w powietrze. Zapadła więc decyzja o wysłaniu do akcji kontrterrorystów. Około godziny 15:00 ruszyli do zatrzymania mężczyzny i była to akcja skuteczna, nikomu nic się nie stało pomimo tego, że sprawca oddał kilkanaście strzałów w kierunku Policjantów. W domu mężczyzny był prawdziwy arsenał - od broni palnej po sportowe kusze z metalowymi grotami strzał. Ponadto znaleziono blisko dwa kilogramy marihuany i kilka krzaków konopi.
Podczas uroczystości wręczenia medali Minister Marcin Kierwiński podkreślił, że minęło już 14 lat od bohaterskiego czynu podkomisarza Andrzeja Struja.
„Jego czyn pokazał, czym jest służba i bycie funkcjonariuszem Policji. Pokazał, że bezpieczeństwo obywateli, służba Polsce, jej obywatelkom i obywatelom, są najważniejszą rzeczą w życiu policjanta. Bo swoją służbę pełnicie z narażeniem życia, pełnym oddaniem i pełnym zaangażowaniem”. Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja został ustanowiony w 2021 roku jako upamiętnienie bohaterskiej śmierci podkomisarza Andrzeja Struja, który 10 lutego 2010 roku zginął od ciosów nożem, po tym, jak interweniował wobec chuliganów, którzy na przystanku niszczyli tramwaj. Wyróżnienie to jest nadawany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na wniosek Komendanta Głównego Policji albo z inicjatywy Ministra. Medal ten mogą otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia.
Film akcja SPKP Opole
Opis filmu: akcja SPKP Opole
Pobierz plik akcja SPKP Opole (format mp4 - rozmiar 10.82 MB)