Aktualności

Bezpieczna autostrada A4 pod okiem opolskich policjantów

Data publikacji 30.01.2024

Drony, nieoznakowane radiowozy, wideorejestratory - opolska drogówka przyglądała się bacznie poczynaniom kierowców na autostradzie A4. Celem akcji nie było jednak tylko karanie nieodpowiedzialnych kierowców. Policjanci rozdawali skrobaczki do szyb i ulotki informujące o bezpiecznych prędkościach. Promowanie zdrowych nawyków i rozsądku na drodze jest dla nas bardzo ważne. Razem z nami byli pracownicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Polskiego Związku Motorowego oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu.

26 stycznia 2023 r. na opolskim odcinku autostrady A4 odbyły się wzmożone działania kontrolno-prewencyjne pn. ,,Bezpieczna autostrada A4’’. W akcji brali udział funkcjonariusze ruchu drogowego, między innymi z opolskiej grupy SPEED w nieoznakowanych radiowozach wyposażonych w wideorejestratory oraz patrole oznakowane, a z góry policjantów wspomagał bezzałogowy statek powietrzny - policyjny dron.

Podczas trwania akcji mundurowi skontrolowali 85 pojazdów ujawniając 88 wykroczeń drogowych. Wśród najczęściej popełnianych przewinień było przekraczanie dozwolonej prędkości, tj. 51 przypadków. Pozostałe ,,grzechy’’ kierowców to niezachowanie należytej odległości między pojazdami czy też niesygnalizowanie manewrów, co w przypadku autostrad i dróg ekspresowych może być bardzo niebezpieczne i zgubne.

Dodatkowo policjanci przy pomocy drona kontrolowali także przestrzeganie przez kierowców ciężarówek zakazu wyprzedzania. Jeden z kontrolowanych kierowców nie posiadał uprawnień, a dwie inne kontrole zakończyły się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych. Podczas działań łącznie policjanci nałożyli 67 mandatów, 15 pouczeń, a w 5 przypadkach sporządzili wniosek o ukaranie do sądu.

Równolegle z akcją prowadzone były działania profilaktyczne podczas których m.in. kierowcom wręczano urządzenia do oczyszczania szyb pojazdów oraz ulotki dotyczące bezpiecznych prędkości. Do działań włączyła się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddz. w Opolu, Polski Związek Motorowy w Opolu oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu.

Wspólna inicjatywa miała na celu poprawę bezpieczeństwa w szczególności ograniczenie liczby zdarzeń drogowych będących skutkiem przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez kierujących pojazdami.

  • policjant z miernikiem prędkości na wiadukcie nad autostradą
  • grafika policjantka na tle autostrady
  • policjant mówi do mikrofonu przed nim kamera obok jeszcze 2 osoby
Powrót na górę strony