Aktualności

Zima to pora roku szczególnie niebezpieczna dla pieszych - apelujemy o ostrożność i rozwagę na drodze

Data publikacji 25.01.2024

Pomimo, że drogi Opolszczyzny są coraz bardziej bezpieczne, to niestety wciąż zdarzają się na nich wypadki drogowe, w tym również te tragiczne w skutkach. Grupą szczególnego ryzyka są tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, do której zaliczani są m. in. piesi. Zmienne warunki atmosferyczne, z częstymi opadami deszczu i śniegu, a także mgła znacznie ograniczają widoczność pieszych na drodze. Dlatego też opolscy policjanci apelują o rozwagę na drodze oraz zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to grupa osób, poruszających się po drodze, która w żaden sposób nie jest chroniona żadnymi zewnętrznymi barierami. Należą do niej zarówno kierujący jednośladami, jak i piesi. To właśnie oni w zderzeniu z pojazdem narażeni są na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Warto przypomnieć, że przy uderzeniu pojazdu z prędkością 50 km/h, czyli z jaką najczęściej poruszamy się w obszarze zabudowanym, statystycznie na 10 pieszych 8 takiego zdarzenia nie przeżyje. Dlatego bardzo ważne, aby wszyscy uczestnicy ruchu drogowego zachowali ostrożność i rozwagę.

Od 1 stycznia na drogach Opolszczyzny doszło do aż 6 wypadków drogowych z udziałem pieszych, w których cztery osoby zostały poważnie ranne, a dwie poniosły śmierć na miejscu. Do bardzo niebezpiecznego zdarzenia drogowego doszło na początku stycznia br. na terenie powiatu kędzierzyńsko – kozielskiego, gdzie kierująca fiatem na oznakowanym przejściu dla pieszych potrąciła prawidłowo przechodzącego przez przejście nastolatka. W wyniku uderzenia pieszy przewrócił się, a następnie został potrącony przez peugeota, nadjeżającego z przeciwnego kierunku. Nastolatek z wewnętrznymi obrażeniami ciała i złamaną ręką został przetransportowany do szpitala.

Inne zdarzenie z udziałem pieszego miało miejsce w Głuchołazach, gdzie kierowca subaru nie zachował należytej ostrożności w rejonie przejścia, w wyniku czego doszło do potrącenia kobiety. W tym przypadku piesza również z obrażeniami ciało została przewieziona do placówki medycznej.

Dwa najtragiczniejsze wypadki z udziałem pieszych miały miejsce w dniu 23 stycznia br. na terenie powiatu nyskiego, gdzie w wyniku poniesionych obrażeń zginał 54-latek oraz w dniu 25 stycznia br. na terenie powiatu strzeleckiego, gdzie śmierć poniósł 24-letni mężczyzna. Dokładne okoliczności i przyczyny tych najtragiczniejszych zdarzeń wyjaśnią śledczy pod nadzorem prokuratora.

Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia apelujemy o zachowanie ostrożności przez wszystkich uczestników ruchu drogowego, zarówno pieszych jak i kierujących pojazdami. Pamiętajmy o tym, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinniśmy zachować szczególną ostrożność, a będąc kierowcą zmniejszyć prędkość do takiego stopnia, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu albo na nie wchodzącego. Zabrania się również omijania lub wyprzedzania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych.

Jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego pamiętaj, że masz też obowiązki:

  • możesz przejść tylko w miejscach oznaczonych pasami (zebra) – wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów;

  • zabrania się wchodzenia na jezdnię, gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony;

  • zawsze przed wejściem na jezdnię rozejrzyj się i upewnij się, czy możesz bezpiecznie przejść na drugą stronę (spójrz w lewo, potem w prawo i znowu w lewo. Przechodząc przez ulicę nie trać pojazdów z oczu, bądź czujny);

  • zabrania się wchodzenia/wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd (również na przejściu dla pieszych);

  • przechodź przez jezdnię pewnym krokiem i zachowaj ostrożność, nie korzystaj ze smartfona, skup swoją uwagę na tym, co się dzieje na drodze;

  • nigdy nie wbiegaj na jezdnię i nie przebiegaj przez nią, nie zatrzymuj się też na niej bez uzasadnionej konieczności;

  • zadbaj o swoją widoczność – noś odblaski!

Powrót na górę strony