Aktualności

Sprawdzamy miejsca gdzie mogą przebywać osoby bezdomne

Data publikacji 09.01.2024

Zima to wyjątkowo trudny okres dla osób w kryzysie bezdomności. Dlatego policjanci w ramach codziennej służby wraz z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzegu sprawdzają miejsca przebywania osób bezdomnych. Ważne jest nie tylko zaangażowanie służb mundurowych, ale wszystkich ludzi, którzy mają wiedzę o osobach bezdomnych, samotnych i potrzebujących pomocy. Nie pozostawajmy obojętni widząc osobę siedząca w parku i na przystanku. Pamiętajmy również o samotnych sąsiadach - zapukajmy do ich drzwi i upewnijmy się, że u nich wszystko w porządku.

Policjanci z Brzegu odwiedzają bezdomnych po to, by służyć pomocą i zachęcić do spędzenia zimnych dni w schronisku. W taiech placówkach mają możliwość pobytu i otrzymywania ciepłych posiłków. Są jednak takie osoby, które mimo mroźnych dni decydują się pozostać w nieogrzewanych altankach czy pustostanach. Te osoby mogą liczyć na pomoc społeczną, ciepłe ubrania i posiłki.

Tragiczny finał może mieć nawet kilka godzin spędzonych w temperaturze bliskiej zeru. Gdy mamy informację, że ktoś jest narażony na wyziębienie natychmiast reagujmy. Wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112 i poinformować dyżurnego by pomoc ruszyła. O potrzebujących pomocy możemy również poinformować pracowników MOPS-u, GOPS-u i Straż Miejską. Możemy również skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa klikając w link:  https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html . Dzięki tej aplikacji naniesiemy na mapie miejsce gdzie przebywają osoby bezdomne, a policjanci sprawdzą to zgłoszenie.Jeśli jedna sprawa jest pilna należy skorzystać z tradycyjnego zgłoszenia dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Pamiętajmy również o samotnych sąsiadach i bliskich. Odwiedźmy ich czasem, sprawdźmy czy u nich wszystko w porządku. Nie bądźmy obojętni, kiedy wiemy że tuż obok mieszka ktoś kto może potrzebować naszej pomocy. Tak niewiele to kosztuje, a może się okazać że nasze zainteresowanie uratuje komuś zdrowie, a nawet życie.

  • policjant i kobieta w zaśnieżonym parku
  • policjant i kobieta w zaśnieżonym parku
  • policjant wchodzi do pustostanu
  • radiowóz miedzy garażami
  • policjant świeci latarką w opuszczonym budynku
  • policjant idzie do opuszczonego budynku
Powrót na górę strony