Uczciliśmy pamięć o bohaterach II Rzeczypospolitej
Policjanci i pracownicy cywilni Komendy Miejskiej Policji w Opolu uczcili bohaterów naszej historii. To przodownik Policji Państwowej Władysław Kociołek oraz żołnierz - kpt. Alfred Monkiewicz. Obaj służyli w mundurach II Rzeczypospolitej. Po agresji sowieckiej, zostali zastrzeleni w lesie katyńskim. Pamiątkowe tablice ufundowane przez opolską komendę zawisły w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów.
25 kwietnia 2018 roku w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu odbyła się uroczystość patriotyczna pn. „Katyń... ocalić od zapomnienia”. Uroczystość zorganizowali policjanci Komendy Miejskiej Policji w Opolu we współpracy z pracownikami i mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu oraz uczniami klas o profilu policyjnym Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie.
Podczas uroczystości przybliżono zabranym historię obozów jenieckich, w których w czasie II Wojny Światowej Sowieci przetrzymywali tysiące polskich żołnierzy, policjantów, pograniczników czy strażników więziennych. Kombatanci odgrywali sceny z obozu, uczniowie i pracownicy placówki recytowali wiersze. Była to swoista lekcja historii, budowanej na pamięci bohaterów.
Niezwykle ważnym elementem ceremonii było odsłonięcie dwóch pamiątkowych tablic upamiętniających uroczystość posadzenia Dębów Pamięci. To symboliczne wyróżnienie i uhonorowanie przodownika Policji Państwowej Władysława Kociołka i kpt. Alfreda Monkiewicza. Fundatorami tablic byli policjanci i pracownicy cywilni Komendy Miejskiej Policji w Opolu.
Uroczystość miała za zadanie kontynuować tradycję i przedstawiać m.in. miejsca związane z historią Policji, sylwetkami policjantów, których postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom. Takim miejscem jest właśnie Dom Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu, miejsce, gdzie historia bohaterów nie zostanie zapomniana, lecz będzie trwale kontynuowana.