Aktualności

Sprawdzamy miejsca przebywania osób bezdomnych

Data publikacji 27.11.2023

Zima to wyjątkowo trudny okres dla osób w kryzysie bezdomności. Dlatego policjanci w ramach codziennej służby są tam, gdzie może dojść do tragedii. Podczas patrolu sprawdzają miejsca przebywania osób bezdomnych. Jednak ważne jest nie tylko zaangażowanie służb mundurowych, ale wszystkich ludzi, którzy mają wiedzę o osobach bezdomnych, samotnych i potrzebujących pomocy. Takie informacje można nam przekazać między innymi dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. W sytuacji awaryjnej należy dzwonić na nr alarmowy 112.

Policjanci z Grodkowa już odwiedzają bezdomnych po to, by służyć pomocą i zachęcić do spędzenia zimnych dni w schronisku Brata Alberta w Pępicach. Tam mają możliwość pobytu i otrzymywania ciepłych posiłków. Są jednak takie osoby, które mimo mroźnych dni decydują się pozostać w nieogrzewanych altankach czy pustostanach. Te osoby na pomoc społeczną, ciepłe ubrania i posiłki.

Tragiczny finał może mieć nawet kilka godzin spędzonych w temperaturze bliskiej zeru. Gdy mamy informację, że ktoś jest narażony na wyziębienie natychmiast reagujmy. Wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112 i poinformować dyżurnego by pomoc ruszyła. O potrzebujących pomocy możemy również poinformować pracowników MOPS-u, GOPS-u i Straż Miejską. Możemy również skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa klikając w link:  https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html . Dzięki tej aplikacji naniesiemy na mapie miejsce gdzie przebywają bezdomni. Policjanci na pewno sprawdzą to zgłoszenie. KMZB to narzędzie, które jest szczególnie przydatne w dobie pandemii. Bez wychodzenia z domu możemy poinformować funkcjonariuszy o rzeczach, które nas niepokoją. Jeśli jedna sprawa jest pilna należy skorzystać z tradycyjnego zgłoszenia dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Pamiętajmy również o samotnych sąsiadach i bliskich. Odwiedźmy ich czasem, sprawdźmy czy u nich wszystko w porządku. Nie bądźmy obojętni, kiedy wiemy że tuż obok mieszka ktoś kto może potrzebować naszej pomocy. Tak niewiele to kosztuje, a może się okazać że nasze zainteresowanie uratuje komuś zdrowie, a nawet życie.

  • Policjant wchodzi do opuszczonego budynku
  • Policjant wchodzi do opuszczonego budynku
  • Policjant wchodzi do opuszczonego budynku
  • policjant sprawdza ogródki działkowe
  • oświetlona belka radiowozu
  • policjant w opuszczonym budynku
Powrót na górę strony