Aktualności

Podsumowanie działań NURD

Data publikacji 17.11.2023

Wczoraj opolscy policjanci przeprowadzili działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów oraz innych użytkowników naszych dróg. Policjanci od świtu do późnych godzin wieczornych nadzorowali przejścia dla pieszych i skrzyżowania oraz drogi rowerowe. W trakcie tych działań funkcjonariusze ujawnili blisko 250 wykroczeń związanych z niewłaściwym zachowaniem wobec pieszych.

Troska o niechronionych uczestników ruchu drogowego, to jeden z głównych celów działań policjantów ruchu drogowego. Szczególnie teraz kiedy jesienne, często wymagajace warunki panujące na drogach, mają duży wpływ na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. W związku z tym, wczoraj (16.11), opolscy policjanci na drogach naszego województwa przeprowadzili działania pn. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”.

Pod szczególnym nadzorem mundurowych znajdowały się okolice przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych. Są to miejsca gdzie niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są szczególnie uprzyliwejowani ale zarazem narażeni na niebezpieczenstwo w przypadku niestosowania sie do przepisów przez kierujacych.

Jednak akcja NURD to nie tylko dbałość o właściwe zachowanie kierujących wobec pieszych czy rowerzystów i odwrotnie. Cały czas pracujemy nad zwiększeniem świadomości osób najbardziej narażonych na niebezpieczeństwa na drodze. Rozdajemy odblaski w szkołach, prowadzimy egzaminy na kartę rowerową, przypominamy o zasadach bezpieczeństwa na drodze. W trakcie prowadzonych spotkań omawiamy podstawowe przepisy dotyczące pieszych i rowerzystów.

Niestety, pomimo podejmowania licznych działań, zarówno edukacyjnych jak również prewencyjnych, nadal wielu użytkowników dróg nie respektuje obowiązujacych przepisów. Opolscy funkcjonariusze ruchu drogowego ujawnili ponad 400 wykroczeń, z czego kierujący samochodami popełnili ich blisko 250. Natomiast piesi naruszyli przepisy prawa w 93 przypadkach, natomiast rowerzyści złamali przepisy blisko 70 razy.

Przypominamy! Niezależnie od tego w jakim charakterze korzystamy z drogi pamiętajmy, aby robić to w sposób, który nie koliduje z przepisami prawa i nie zagraża innym uczestnikom ruchu.

 

Powrót na górę strony