Aktualności

Akcja policjantów ruchu drogowego w trosce o bezpieczeństwo pieszych i kierowców

Data publikacji 16.11.2023

Jesienna aura nie jest wymarzoną porą roku dla pieszych, rowerzystów i kierowców. Zmienne warunki atmosferyczne, coraz szybciej zapadający zmrok czy poranne zamglenia nie sprzyjają bezpieczeństwu. Tym bardziej powinniśmy przestrzegać przepisów, które obowiązują przecież wszystkich uczestników ruchu. Dlatego dzisiaj policjanci z Opolszczyzny prowadzą działania "Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego". Zobaczcie pierwsze nagrania z policyjnych videorejestratorów. Prezentujemy też statystyki dotyczące wypadków drogowych na Opolszczyźnie.

Wciąż, pomimo licznych apeli do uczestników ruchu drogowego i nałożonych kar za nieprawidłowe zachowanie na drodze, nadal zdarzają się skrajnie niebezpieczne sytuacje. Kierowcy wjeżdżają na przejście dla pieszych, pomimo nadawanego na sygnalizatorze świetlnym, światła czerwonego, omijają lub wyprzedzają na pasach oraz nie ustępują pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. W efekcie dochodzi do wypadków drogowych. Dlatego tak liczne akcje i kontrole policjantów ruchu drogowego. Jednak dużo zależy od zachowania kierowców i pozytywnej reakcji na nasze apele.

W wielu przypadkach piesi również popełniają liczne wykroczenia zagrażające ich własnemu bezpieczeństwu. Tłumacząc się pośpiechem wchodzą na jezdnie zza pojazdu, przechodzą, a niekiedy nawet przebiegają przez jezdnię w miejscach niedozwolonych czy też nie upewniają się, czy bezpiecznie mogą wejść na jezdnię, lub przejście dla pieszych.

Jak na ironię losu do największej ilości zdarzeń drogowych z udziałem pieszych dochodzi w miejscach gdzie powinni się oni czuć najbezpieczniej - czyli na przejściach dla pieszych.
Dlatego aby przypomnieć o tych najważniejszych aspektach, przez cały czwartek (16 listopada 2023r.), policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożoną akcję pn. ,,Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego’’, która ma na celu w maksymalnym stopniu ograniczenie liczby zdarzeń z tą zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego.

W tym roku odnotowujemy zbliżoną ilość wypadków drochowych na Opolszczyźnie. Dla porównania w okresie od 1 stycznia do 10 listopada w 2022 roku mieliśmy 380 wypadków, w tym roku to ponad 400. Na szczęście mamy mniej ofiar śmiertelnych - w 2022 roku 35, w 2023 - 33. Wzrosła natomiast liczba rannych, z ponad 260 na blisko 300.

Z podobną sytuacja mamy do czynienia w kwestii bezpieczeństwa pieszych. W analogicznym okresie 2022 i 2023 roku liczba wypadków jak i rannych była zbliżona - około 70. Tutaj równiez optymizmem napawa mniejsza liczba ofiar śmiertelnych - spadła z 4 na 3.

Film 204-215876.mp4

Pobierz plik 204-215876.mp4 (format mp4 - rozmiar 3.3 MB)

Powrót na górę strony