Aktualności

30-lecie powstania Jednostki Specjalnej Policji na Opolszczyźnie

Data publikacji 26.10.2023

Działają wszędzie tam, gdzie wymagane jest użycie specjalistycznych sił i środków oraz taktyki. Kierowani są do akcji kontrterrorystycznych, w tym polegających na fizycznym zwalczaniu terroryzmu. Szkolą się również w prowadzeniu działań ratunkowych w przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia ludzi. Mowa tutaj o policyjnych komandosach z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego w Opolu, którzy obchodzą dzisiaj 30-lecie powstania swojej jednostki na terenie naszego garnizonu.

Na początku lat 90-tych w Polsce gwałtownie rozwinęła się przestępczość zorganizowana. Nie było w ówczesnej Polsce wówczas żadnego miasta wojewódzkiego, w którym nie istniałaby zorganizowana grupa przestępcza, kontrolująca działalność kryminalną na swoim terenie. Opole i województwo opolskie nie było w tym wyjątkiem.

W 1993 roku powołano Nieetatowy Pododdział Specjalny w Opolu. Był on wykorzystywany do zabezpieczeń imprez masowych oraz zatrzymań szczególnie niebezpiecznych przestępców. Doświadczenie szkoleniowe i bojowe zdobyte przez funkcjonariuszy Nieetatowego Pododdziału Specjalnego w Opolu stało się podstawą ewolucji jednostki specjalnej. W ten sposób w 2003 (dwa tysiące trzecim roku) roku powstała Sekcja Antyterrorystyczna Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Sekcja ta otrzymała profesjonalne wyposażenie, pojazdy specjalne, łódź oraz broń służącą do przeprowadzania zadań specjalnych. Funkcjonariusze jednostki brali udział w zatrzymaniach szczególnie niebezpiecznych przestępców, a także zabezpieczeniach imprez masowych oraz konwojach i ochronie osób zagrożonych.

W maju 2017 roku decyzją Komendanta Głównego Policji powstał Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji. Cele jednostki pozostały niezmienne, a jej funkcjonariusze nadal zadaniowani są do zatrzymywania szczególnie niebezpiecznych przestępców oraz zwalczania aktów terroru kryminalnego.

W 2019 roku doszło do kilku zmian systemowych, na mocy których wyodrębniono służbę kontrterrorystyczną. W całym kraju dotychczasowe jednostki specjalne zmieniły się w Samodzielne Pododdziały Kontrterrorystyczne Policji, i w tej formie funkcjonują do dziś.

Rok 2023 to jubileusz 30-lecia powstania jednostki policyjnych komandosów na Opolszczyźnie.

Funkcjonariusze SPKP angażują się również w inne działania, w tym edukacyjne. Od 2022 roku, na Politechnice Opolskiej wystartował kierunek "Sport i bezpieczeństwo". Policjanci wspierają kadrę naukową politechniki w procesie kształcenia studentów przy prowadzeniu konferencji, wykładów czy seminariów - czytaj więcej.

Film 30-lecie powstania Jednostki Specjalnej Policji w Opolu

Opis filmu: deskrypcja w załączeniu

Pobierz plik 30-lecie powstania Jednostki Specjalnej Policji w Opolu (format mp4 - rozmiar 5.53 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony