Najlepszy oskarżyciel publiczny garnizonu opolskiego 2023 roku
Znajomość prawa, kazusów, procedur i oczywiście dociekliwość - to tylko niektóre cechy dobrego oskarżyciela publicznego. W Policji takimi oskarżycielami są funkcjonariusze zajmujący się sprawami o wykroczenie. To różnego rodzaju przepisy porządkowe, drogowe czy związane z tak zwanym dobrym sąsiedztwem. Często to właśnie te naruszenia prawa uprzykrzają nam codzienne życie najbardziej. Właśnie wyłoniliśmy najlepszego oskarżyciela publicznego wśród opolskich policjantów. To asp. szt. Katarzyna Zając z Komendy Powiatowej Policji w Oleśnie. W listopadzie będzie reprezentowała nasz garnizon w finale ogólnopolskim. Trzymamy kciuki!
Mając na względzie obowiązek podnoszenia kwalifikacji zawodowych policjantów, po raz trzeci funkcjonariusze wydziałów prewencji mają okazję sprawdzić oraz doskonalić wiedzę i umiejętności zawodowe w ogólnopolskim konkursie dotyczącym trudnych i odpowiedzialnych zadań, jakie wykonują oskarżyciele publiczni w sprawach o wykroczenia. Konkurs swoim patronatem objął Komendant Główny Policji.
12 października 2023r. odbyły się eliminacje wojewódzkie „III Ogólnopolskiego konkursu dla policjantów – oskarżycieli publicznych”, na który składały się dwie konkurencje:
1. pisemny test wiedzy zawierający 50 pytań typu zamkniętego, które dotyczą znajomości ww. przepisów prawa;
2. pisemny test wiedzy dotyczący umiejętności rozwiązywania 10 kazusów z materialnego prawa wykroczeń.
Celem konkursu jest poszerzenie wiedzy i doskonalenie umiejętności zawodowych funkcjonariuszy pełniących funkcję oskarżyciela publicznego, a w szczególności:
1) pobudzenie własnej inicjatywy;
2) doskonalenie zawodowe związane z podniesieniem kwalifikacji zawodowych policjantów służby prewencyjnej, w tym poprzez sprawdzenie wiedzy oraz umiejętności funkcjonariuszy pełniących funkcję oskarżyciela publicznego;
3) wyłonienie najwszechstronniejszego policjanta pełniącego funkcję oskarżyciela publicznego, który potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę i umiejętności na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego;
4) utrwalanie wśród policjantów przekonania, że tylko działanie zgodne z przepisami prawa, w tym etyki zawodowej, praw człowieka, polityki antykorupcyjnej i antydyskryminacyjnej może przyczynić się do pozytywnej społecznej oceny Policji;
5) kształtowanie pozytywnego wizerunku Policji;
6) przybliżenie społeczeństwu problematyki służby policjantów pełniących funkcję oskarżyciela publicznego;
7) podnoszenie prestiżu społecznego policjantów pełniących funkcję oskarżyciela publicznego.
Najlepszymi oskarżycielami publicznymi w województwie opolskim okazali się:
1. asp.szt. Katarzyna Zając – KPP Olesno
2. st.sierż. Mateusz Todorowski – KPP Nysa
3. asp. Tomasz Wołkowicz – KPP Kluczbork
Laureaci etapu wojewódzkiego będą mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności podczas finału krajowego konkursu, zyskując przywilej reprezentowania danego województwa podczas finału konkursu, który zostanie przeprowadzony w dniach 20-22 listopada 2023 r. w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.