Aktualności

Z młodzieżą o bezpieczeństwie w sieci i za kierownicą

Data publikacji 15.03.2018

Z jakimi zagrożeniami w sieci może się spotkać młodzież i jak bezpiecznie korzystać z internetu. Szacunek do prawa drogowego, nieodpowiedzialne zachowania kierowców i najczęściej popełniane błędy przez młodych posiadaczy prawa jazdy. O tym z młodzieżą rozmawiali mł. asp. Magdalena Bielecka z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu i podinsp. Maciej Milewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Współczesny świat to miejsce szybkiego rozwoju i wielu zagrożeń dla młodych ludzi. Młodzież szybko się oswaja z nowościami elektronicznymi i coraz więcej czasu spędzają w sieci. Kusząca jest dla nich również możliwość posiadania prawa jazdy i sprawdzenia swoich umiejętności za kierownicą. Aby młodzież w tych doświadczeniach nie popełniała błędów, policjanci odwiedzają szkoły i rozmawiają z nimi.

13 marca takie spotkanie odbyło się w Zespole Szkół Budowlanych w Brzegu. Mł. asp. Magdalena Bielecka przestrzegała przed cyberprzestępczością i cyberprzemocą. Przede wszystkim młodzież musi pamiętać o wzajemnym szacunku. Wyśmiewanie się i poniżanie innych może mieć nie tylko prawne konsekwencje dla sprawcy(-ów), ale przede wszystkim doprowadzić do sytuacji, z którą ofiara przemocy nie poradzi sobie. Zagrożenia w sieci to również działania hakerów, którzy mogą wykradać hasła z naszych prywatnych kont, a także zawieranie znajomości w internecie i długie godziny spędzone w świecie wirtualnych gier.

Spotkanie dotyczyło również bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Omówiono sytuację kryzysowe występujące na drogach i uwrażliwiono na poszanowanie prawa. Asp. Bielecka przybliżyła słuchaczom jakie błędy za kierownicą popełniają młodzi kierowcy. To między innymi nieprawidłowe zachowanie przy skręcie w lewo, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe korzystanie z lusterek. Zobrazowała również wypadki najtragiczniejsze w skutkach i przestrzegła przed wsiadaniem za kierownicę pod wpływem alkoholu.

W zajęciach uczestniczył podinsp. Maciej Milewski – ekspert w dziedzinie ruchu drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, który uwrażliwił na zagrożenie, młodych kierowców i tych którzy w przyszłości nimi zostaną. Przestrzegał przed korzystaniem z telefonów komórkowych podczas kierowania i odwracaniem swojej uwagi od tego co się dzieje na drodze. Podkreślił, że każdy uczestnik ruchu drogowego jest kowalem nie tylko swojego bezpieczeństwa, ale i innych. Zaledwie kilka sekund nieuwagi, rozkojarzenie i lekceważący stosunek do przepisów może kosztować kogoś życie lub zdrowie.

  • spotkanie z młodzieżą
  • spotkanie z młodzieżą
  • spotkanie z młodzieżą
Powrót na górę strony