Aktualności

Ćwiczenia służb w Zagórzu

Data publikacji 18.09.2023

Doskonalenie współpracy miedzy służbami w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej o charakterze terrorystycznym było głównym celem ćwiczeń, które w piątkowe popołudnie odbyło się w Zagórzu. Na terenie stacji kolejowej w Zagórzu oraz moście kolejowym w Zasławiu, odbyły się symulacje, podczas których służby mogły ćwiczyć szybkie reagowanie na akty terroru. W działaniach brali również policjanci z garnizonu opolskiego.

Symulowane zdarzenia o charakterze terrorystycznym - podłożenie ładunku wybuchowego na moście kolejowym na rzece San w Zasławiu,wypadek komunikacyjny, detonacja samochodu osobowego, a także poszukiwania sabotażystów oraz osób, które oddaliły się z miejsca zdarzenia.

Organizatorem ćwiczeń był Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Sanoku wspólnie z Bieszczadzkim Pogotowiem Ratunkowym oraz Uczelnią Państwową im. Jana Grodka w Sanoku. Oprócz Policji w ćwiczeniach uczestniczyły jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego jak również jednostki Straży Pożarnej, Straży Ochrony Kolei, Grupa Operacyjno - Interwencyja SOK, Centralne Biuro Śledcze Policji, Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji, Służby Ochrony Państwa, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz jednostki służb specjalnych. W ramach przedsięwzięcia używano pojazdów uprzywilejowanych i specjalnych, wozów pożarniczych a także jednostek specjalnych wyposażonych w broń, amunicję oraz środki do pozorowania wybuchów i wystrzałów. Wśród uczestników ćwiczeń byli obecni równiez policjanci z garnizonu opolskiego.

W ten sposób, poprzez praktyczne działanie, służby uczą się charakteryzować zagrożenia, dokonywać analizy sił i środków wykorzystywanych do obsługi sytuacji kryzysowych, właściwych procedur na wypadek wystąpienia aktów terroru i zapobiegania takim zdarzeniom.

  • policjanci przy radiowozie
  • policyjny radiowóz stoi przy wale
  • grupa policjantów stoi na zbiórce
Powrót na górę strony