Aktualności

"Trzeźwy Poranek" na drogach Opolszczyzny

Data publikacji 04.09.2023

Policjanci od wczesnych godzin porannych sprawdzali stan trzeźwości podróżujących drogami Opolszczyzny. Podczas wojewódzkiej akcji “Trzeźwy poranek” opolscy mundurowi skontrolowali ponad 5800 kierujących. Niestety, 24 z nich zdecydowało się na jazdę pod wpływem alkoholu. Muszą się teraz liczyć z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów, wysoką grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności do 2 lat. Jednym z niechlubnych rekordzistów dzisiejszych działań był 37-letni kierowca ciężarowego fiata, który mając blisko promil alkoholu w organizmie, przewoził w przestrzeni ładunkowej pasażera, siedzącego na plastikowym krześle ogrodowym.

W dniu rozpoczęcia roku szkolnego (4 września) policjanci z garnizonu opolskiego sprawdzali trzeźwość kierujących, którzy podróżowali po drogach Opolszczyzny. Mundurowi kontrolowali kierowców nie tylko na głównych ciągach komunikacyjnych, lecz również na drogach powiatowych i gminnych oraz w rejonie szkół i przedszkoli.

W trakcie akcji policjanci sprawdzili trzeźwość ponad 5800 kierowców. Niestety, aż 24 kierujących zdecydowało się na jazdę „na podwójnym gazie”. Wszystkim nietrzeźwym zostały zatrzymane uprawnienia do kierowania pojazdami. Muszą się teraz liczyć z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów, wysoką grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności do 2 lat.

Niechlubnym rekordzistą dzisiejszych działań okazał się 37-letni kierowca ciężarowego fiata. Mężczyzna miał w swoim organizmie blisko promil alkoholu. Jakby tego było mało, 37-latek w przestrzeni ładunkowej busa przewoził pasażera, siedzącego na plastikowym krześle ogrodowym. Krzesło nie było w żaden sposób trwale przytwierdzone do pojazdu. Dodatkowo w przestrzeni ładunkowej busa znajdowała się duża ilość materiałów oraz sprzętów budowlanych, które nie były w jakikolwiek sposób zabezpieczone przed zmianą położenia. Takim zachowaniem kierowca fiata nie tylko popełnił wykroczenie dotyczące przewożenia większej liczby osób, niż jest to określone w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, ale przede wszystkim spowodował dla pasażera realne zagrożenie bezpieczeństwa.

W ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły " w ciągu najbliższych tygodni funkcjonariusze garnizonu opolskiego będą prowadzić wzmożone kontrole kierowców w rejonach szkół i przedszkoli. Sprawdzana będzie nie tylko trzeźwość kierujących, ale również stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia dzieci. A wszystko to dla dobra najmniejszych uczestnikow ruchu drogowego.

Ponadto przypominamy, że alkohol spowalnia reakcje, obniża koncentrację, powoduje błędną ocenę szybkości jazdy, odległości, a także własnych umiejętności. Nietrzeźwi kierujący stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale wszystkich uczestników ruchu drogowego, ich zdrowia, a nawet życia. Pamiętaj, nigdy nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu lub będąc pod wpływem innych środków odurzających!

Powrót na górę strony