W czasie zadumy i refleksji pamiętajmy o bezpieczeństwie - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

W czasie zadumy i refleksji pamiętajmy o bezpieczeństwie

Data publikacji 31.10.2019

Trwa czas refleksji i zadumy związany z dniem Wszystkich Świętych. Znacznie częściej odwiedzamy groby bliskich i wyjeżdżamy na oddalone od miejsca zamieszkania cmentarze. Aby dni zadumy i pamięci o zmarłych przebiegły spokojnie, apelujemy o zachowanie rozsądku, wzmożoną czujność i przestrzeganie kilku ważnych zasad bezpieczeństwa. Przeczytajcie i stosujcie nasze rady. Akcja "Znicz 2019" potrwa do niedzieli.

W tym roku dzień Wszystkich Świętych przypada w piątek, co pozwoli na rozłożenie odwiedzin grobów bliskich na kilka dni. Nieco mniejszy tłok i ruch w okolicach cmentarzy nie powinien jednak uśpić naszej czujności, ponieważ w tym właśnie czasie, częściej niż zwykle, dochodzi do kradzieży na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej oraz włamań do domów i mieszkań.

Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu, mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy gotówkę i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.

Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać - nawet na chwilę - torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte.

Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały - pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją miejską, szczególnie w miejscach zatłoczonych uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej przedniej kieszeni.

Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o nasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. Niezależnie od tego warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.

31 października, o tych zasadach, w trakcie spotkania z dziennikarzami, opowiadaliśmy przy największym cmentarzu w Opolu. O bezpieczeństwa w ruchu drogowym opowiedział ekspert z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu - podinsp. Maciej Milewski. Natomiast mł. asp. Agnieszka Nierychła z KMP w Opolu przypominała, jak zabezpieczyć swój dom czy mieszkanie przed wyjazdem w trasę. W okolicach cmentarza rozdawaliśmy również odblaski, zachęcając - w myśl akcji "Świeć Przykładem" - do korzystania z nich na co dzień.

Celem akcji "Znicz 2019" jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym poruszającym się po drodze, po zmierzchu, o obowiązku i konieczności używania elementów odblaskowych. Akcja ma także zachęcać pieszych do korzystania z odblasków, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych drogach.

  • policjanci zabezpieczający akcje Znicz
  • policjantka wręcza odblask starszej pani
  • policjant rd opowiada mediom o bezpieczeństwie w trakcie akcji znicz
  • policjant wręcza odblask
  • policjantka wręcza odblask starszej pani
  • policyjny patrol

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy