Poprawa skuteczności działań w poszukiwaniu osób zaginionych na pograniczu polsko-czeskim

Polsko-czeskie warsztaty w Pokrzywnej

W dniach 1 – 2 października 2019 r. w miejscowości Pokrzywna odbyła się pierwsza edycja warsztatów szkoleniowych w ramach mikroprojektu pn. „Poprawa skuteczności działań w poszukiwaniu osób zaginionych na pograniczu polsko-czeskim”-"Zlepšení efektivity činností při pátrání po pohřešovaných osobách v polsko-českém příhraničí"

Międzynarodowe warsztaty mają na celu podniesienie skuteczności reagowania służb na transgraniczne zdarzenia dotyczące szybkiego odnajdywania osób zaginionych na pograniczu polsko-czeskim oraz  wzrost poczucia bezpieczeństwa jego mieszkańców.

W ćwiczeniach w terenie otwartym wzięli udział polscy i czescy policjanci z zespołów poszukiwawczych, funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Opolu, zaproszeni policyjni eksperci z Komendy Głównej Policji w Warszawie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, Nadleśniczy Nadleśnictwa Prudnik, przedstawiciele Fundacji EMS z Opola oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Suchego Boru.

Podczas polsko-czeskich warsztatów funkcjonariusze omówili wspólne procedury transgraniczne współdziałania Policji polskiej i czeskiej, poruszono również kwestię psychologicznych aspektów poszukiwania osób zaginionych w terenie. W zajęciach wykorzystano zakupiony w ramach projektu sprzęt, który stanowił wyposażenie mobilnego sztabu dowodzenia w celu przeprowadzenia odprawy policjantów przed poszukiwaniami i kontroli ich postępów w poszukiwaniach.